Trwa ładowanie...
d1uou8s

ONR grozi pozwami Teatrowi Trzyrzecze i mediom. "To kłamstwa"

Działacze ONR chcą pozwać stowarzyszenie prowadzące Teatr Trzyrzecze i związane z Ośrodkiem Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych w związku z publikacjami, które - według nich - szkalują ich organizację. To oszczerstwa - oświadczyli.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Członkowie ONR na konferencji w Warszawie
Członkowie ONR na konferencji w Warszawie (PAP, Fot: Leszek Szymański)
d1uou8s

- Chcieliśmy dzisiaj ogłosić, że nasz zespół prawny konstruuje pozew przeciwko teatrowi, stowarzyszeniu teatralnemu TrzyRzecze, który stoi za działalnością Ośrodka Monitorowań Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Ten ośrodek działał na niekorzyść naszego stowarzyszenia naszej organizacji - powiedział na briefingu zorganizowanym przed gmachem Sądu Okręgowego w Warszawie rzecznik Obozu Narodowo-Radykalnego Tomasz Kalinowski.

W tym kontekście Kalinowski mówił o rzeczach, które "pisało to stowarzyszenie", publikacjach, które "były cytowane przez największe stacje i portale internetowe w Polsce". - Uważamy, że nie może mieć miejsca szkalowanie dobrego imienia legalnie działającej organizacji - dodał.

- Uważamy, że były to wszystko kłamstwa i oszczerstwa - nazywanie naszego stowarzyszenia nazistowskim, faszystowskim, rasistowskim czy ksenofobicznym. Na to nie wyrażamy zgody i dlatego będziemy wchodzić na drogę prawną - oświadczył Kalinowski.

d1uou8s

 Rzecznik ONR zaznaczył jednocześnie, że pozew nie jest inicjatywą tylko ONR, ale - jak powiedział - "środowisk narodowych, środowisk katolickich, środowisk kibicowskich, które nie zgadzają się na kłamliwe treści, które publikuje Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, za którym stoi Teatr TrzyRzecze".

"Zdelegalizować ONR - propagują zakazany w Polsce ustrój państwa"

Teatr Trzyrzecze prowadzony jest przez Stowarzyszenie Teatralne Dom na Młynowej. Stowarzyszenie to założyło również Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, które początkowo działało w Białymstoku, obecnie jego siedziba znajduje się w Warszawie.

Odnosząc się do zapowiedzi ONR złożenia pozwu, Rafał Gaweł, prezes Stowarzyszenia, współzałożyciel i dyrektor Teatru Trzyrzecze powiedział, że ośrodek chce "wnioskować o zdelegalizowanie ONR-u w Polsce".

d1uou8s

 - Uważamy, że jest to organizacja, która propaguje zakazany w Polsce totalitarny ustrój państwa i myślę, że oni wiedzą, że my mamy coraz więcej dokumentacji na ten temat. Coraz więcej dokumentacji potwierdzającej fakt promowania przez nich takiego totalitarnego ustroju państwa, faktu używania przemocy - powiedział Gaweł.

- Myślę, że te pogróżki, takie bardzo nieskonkretyzowane, wynikają z tego, że po prostu boją się tego, co się wydarzy - dodał Gaweł.

ONR grozi pozwami - również mediom

Członek ONR i prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz powiedział na briefingu, że sprawa "hejtu" skierowanego przeciwko ONR powoduje, organizacja ta "w tej chwili bardzo mocno przygotowuje się i zabezpiecza dowody na rzecz innych przestępstw bijących w jej dobre imię". Dopytywany, Bąkiewicz powiedział, że zabezpieczane są screeny z portali internetowych, gazety, "w których takie słowa miały miejsce, zapisy Twittera".

d1uou8s

- Nasi prawnicy to zabezpieczają prawdopodobnie u notariuszy, żeby potwierdzić wiarygodność tych dowodów - dodał.

Prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości stwierdził przy tym, że "być może jeśli warunki finansowe pozwolą", będą wytaczane kolejne procesy. - Również mediom, które kłamliwie insynuują, że jesteśmy faszystami, nazistami oraz osobom prywatnym i publicznym, które również takie działania podejmują - powiedział Bąkiewicz.

Sobotni marsz ONR w stolicy wywołał kontrowersje w mediach. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz tłumaczyła, że nie miała możliwości prawnej, by go zakazać i zrzuca winę na Zbigniewa Ziobrę, od którego żąda delegalizacji ONR.

Przeczytaj też: Kataryna: problemy z demokracją

d1uou8s

Podziel się opinią

Share
d1uou8s
d1uou8s
Więcej tematów