Trwa ładowanie...

On też był uchodźcą. Dziś apeluje do polskiego rządu. "Zostawmy politykę"

Na konferencji prasowej Grupy Granica o trudnym losie imigrantów głos zabrał prezes Fundacji dla Somalii Elmi Abdi. Imigrant opowiedział o tym, że jego podróż do Polski trwała 5 lat. Zaapelował także do polskiego rządu.

Konferencja Grupy Granica. Emocjonlany apel uchodźcy Konferencja Grupy Granica. Emocjonlany apel uchodźcy Źródło: Materiały WP
d34qwh7
d34qwh7

Elmi Abdi przekazał, że samolotem dotarłby do Polski w 12 godzin. Jego podróż trwała jednak pięć lat. Mężczyzna przekazał, że kilkukrotnie próbował nielegalnie przekroczyć granicę z Polską.

Mężczyzna wyjaśnił, że musiał to zrobić niezgodnie z prawem, dlatego, że żadna ambasada nie daje wiz dla Somalijczyków. - Z różnych powodów - wskazał imigrant i pokreślił, że jedyną opcją, jaką miał, było nielegalne przekroczenie granicy. Zrobił to w 1996 roku.

- Byłem tam (na granicy z Polską - przyp. red.) ponad 20 dni. Tak samo jaki ci ludzie, którzy teraz tam są (na granicy polsko-białoruskiej - przyp.red.) i współczuję im - wskazał Abdi.

Zobacz też: Urodziny Roberta Mazurka. Zandberg komentuje: Jest w tym coś zabawnego

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Imigrant zabrał głos

Somalijczyk przekazał, że jest mu bardzo przykro z powodu tragedii, do której doszło na granicy polsko-białoruskiej. Przypomnijmy, że w niedzielę zostały odnalezione ciała kilku uchodźców.

d34qwh7

- Nikt nie próbował pytać tych ludzi, dlaczego uciekli z tego kraju. Nigdy się tego nie dowiemy. Ci ludzie nie żyją - zaznaczył Somalijczyk i dodał, że mogli mieć oni ogromne problemy w swoim kraju.

- Niestety doszło do tragedii. Ludzie zmarli wycieńczeni, zmarznięci, głodni - powiedział imigrant i dodał, że taki los mógł spotkać także jego.

Historia Somalijczyka

Somalijczyk wspomniał, że gdy przekroczył granicę Polski, Straż Graniczna cofnęła go na Litwę. Tam spędził dziewięć miesięcy w więzieniu. Mężczyźnie udało się w końcu dotrzeć do Polski. Jego marzeniem było przyjechać do naszego kraju, mimo że nie wiedział, co go czeka.

- Jestem tu 25 lat. Nie byłoby mnie, gdybym na samym początku swojego pobytu nie spotkał życzliwych Polaków - powiedział Abdi i dodał, że otrzymał dużo pomocy.

d34qwh7

Somalijczyk wspomniał, że teraz jest zdziwiony i zasmucony z powodu sondażu, z którego wynika, że wielu Polaków nie chce imigrantów w naszym kraju.

- Uwierzcie mi: każdy uchodźca i każdy człowiek, który ucieka ze swojego kraju, ma swój ciężar. Wystarczy go tylko zapytać, jakie były przyczyny - mówił Somalijczyk.

Mężczyzna przekazał, że rozumie, że rząd dba o bezpieczeństwo Polski, "ale to nie jest tak, że każdy, kto tu przychodzi, od razu idzie na ulice".

d34qwh7

Apel uchodźcy do rządu

- Ja apeluję do rządu, premiera, osób, które podejmują decyzję: jeżeli nie chcą państwo wpuszczać tych ludzi do Polski, to przynajmniej pozwólcie, żeby ktoś im pomógł. Dał coś do jedzenia i ciepłe ubrania. To nie jest dużo. My mówimy o ludziach teraz. Zostawmy na bok sprawy polityczne, bo to nie są rzeczy związane z polityką. Mówimy o ludziach, którzy potrzebują pomocy. Każdy człowiek zasługuje na lepsze życie. Nieważne, skąd pochodzi. Każdy zasługuje, by godnie żyć - dodał Somalijczyk.

Joanna Ochojska o sytuacji uchodźców

Na konferencji głos zabrała również Janina Ochojska, która przekazała, że sytuacja uchodźców w Polsce nigdy jeszcze nie była tak trudna. Jak dodała, ich problemy nie wynikają z tego powodu, że są imigrantami, ale np. przez aspekty prawne.

d34qwh7

- My jesteśmy odpowiedzialni za to, co dzieje się na granicy - dodała Ochojska. - Mamy do czynienia z kryzysem humanitarnym - wskazała. Działaczka zaapelowała do rządu, aby podjął współpracę z organizacjami pozarządowymi ws. pomocy uchodźcom.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d34qwh7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34qwh7
Więcej tematów