Olimpijski brąz dla szpadzistek. Prezydent Duda zachwycony
Polskie szpadzistki po zwycięstwie nad Chinkami 32:31 po dogrywce zostały w Paryżu brązowymi medalistkami olimpijskimi. To 300. medal w historii startów biało-czerwonych w letnich igrzyskach, 23. w tej dyscyplinie oraz pierwszy w kobiecej szpadzie. W sieci posypały się gratulacje od polityków, w tym m.in. od prezydenta. "Co za wspaniała walka!"- napisał Andrzej Duda.
Drużyna szpadzistek, zajmując trzecie miejsce w olimpijskim turnieju w Paryżu, wywalczyła medal numer 300 w historii startów polskich sportowców w letnich igrzyskach.
Po raz pierwszy biało-czerwoni stanęli na podium równo sto lat temu także w stolicy Francji.
Martyna Swatowska-Wenglarczyk, Renata Knapik-Miazga, Aleksandra Jarecka i Alicja Klasik, które w decydującym meczu pokonały Chinki 32:31 po dogrywce, wywalczyły drugi medal dla Polski w tegorocznych igrzyskach. Wcześniej po srebro w konkurencji K1 w kajakarstwie górskim sięgnęła Klaudia Zwolińska.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Najważniejsi Polacy w UE. Padły nazwiska. "Wybitna postać"
Szpadzistki z medalem. Gratulacje od prezydenta
"Co za wspaniała walka! Dziękujemy!!!" - napisał w serwisie X prezydent Andrzej Duda.
Również Kancelaria Premiera Rady Ministrów pogratulowała we wtorek na platformie X polskim szpadzistkom zdobycia brązowego medalu na igrzyskach olimpijskich w Paryżu.
"To pierwszy w historii medal dla kobiecej reprezentacji Polski w tej konkurencji! Życzymy dalszych sukcesów" - dodała kancelaria.
O roli Aleksandry Jareckiej pisze z kolei politolożka Anna Maria Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Z sukcesu cieszy się również europoseł KO Bogdan Zdrojewski.
Wielkie nadzieje i ogromny sukces
- Jesteśmy coraz bliżej medalu. Mam nadzieję, że to będzie w Paryżu, bo są ku temu przesłanki - powiedział przed wylotem do Francji wiceprezes związku i zarazem jego prezes honorowy Adam Konopka.
Biało-czerwone walczyły w składzie: Martyna Swatowska-Wenglarczyk (AZS AWF Katowice), Renata Knapik-Miazga i Aleksandra Jarecka (obie AZS AWF Kraków) i Alicja Klasik (RMKS Rybnik).
Polscy szermierze wrócili na olimpijskie podium po 16 latach - poprzedni medal w 2008 roku w Pekinie wywalczyła drużyna szpadzistów.
Szermierze będą mieć jeszcze dwie szanse na powiększenie dorobku - w czwartek o medale powalczą florecistki, a w niedzielę - ich koledzy po fachu.
Czytaj również:
Źródło: PAP/X/WP