Olgierd Łukaszewicz - prezesem ZASP
55-letni aktor teatralny i filmowy Olgierd Łukaszewicz wybrany został w piątek na 47. zjeździe Związku Artystów Scen Polskich nowym prezesem ZASP.
Łukaszewicz jest absolwentem krakowskiej PWST. Już jako student działał w studenckich teatrach, występował w Teatrze Stu. Po ukończeniu szkoły zaangażował się do Teatru Rozmaitości (obecnie Bagatela), gdzie zagrał m.in. Fortynbrasa w Hamlecie W. Szekspira i Cristiana de Nevillete'a w Cyrano de Bergerac E. Rostanda. Współpracował także z awangardową Grupą Proscenium.
Pracował także w teatrach: Dramatycznym, Powszechnym, Studio, Narodowym i Współczesnym. Często powierzano mu role amantów, odtwarzał postacie tragiczne ale też komediowe.
Wystąpił m.in. w "Zemście" Fredry, "Świętoszku" Moliera, "Ameryce" Kafki, "Sprawie Dantona" Przybyszewskiej, sztuce "Lot nad kukułczym gniazdem" Dale''go, "Kordianie" Słowackiego, "Pułapce" i "Kartotece" Różewicza, "Nocy listopadowej" Wyspiańskiego, "Królu Lirze" Szekspira, "Weselu "Wyspiańskiego.
Stworzył również wiele wybitnych kreacji w spektaklach telewizyjnych.
Na ekranie debiutował w 1967. Wystąpił m.in. w filmach: "Brzezina" (1971), "Sól ziemi czarnej" (1970 - nagroda im. Z. Cybulskiego), "Perła w koronie" (1972), "Lekcja martwego języka" (1979), "Wierna rzeka" (1983), "Seksmisja" (1984), "C.K. Dezerterzy" (1985), "Zabij mnie, glino" (1987), "Alchemik" (1988), "Jańcio Wodnik" (1993), "Deborah" (1995), "Bajland" (2000). Za swoje role otrzymał wiele nagród i wyróżnień.
Na 47. zjeździe Związku Artystów Scen Polskich obecna była wiceminister kultury Aleksandra Jakubowska. Jej zdaniem, już niedługo wejdą w życie przepisy, które rozwiążą przynajmniej część problemów dręczących obecnie środowiska twórcze.
Aby rozwiązać chociaż w części problem rosnącego wśród aktorów bezrobocia, zawarliśmy w nowej ustawie o radiofonii i telewizji przepis mówiący o konieczności dubbingu programów zagranicznych dla dzieci. To powinno dać zatrudnienie wielu bezrobotnym aktorom - mówiła Jakubowska.
Według wiceminister kultury, szansa na uzdrowienie sytuacji polskiej kultury leży w reformie finansów samorządów. Należy pamiętać, że wydatki na kulturę z budżetu ministerstwa stanowią tylko 20%, podczas gdy 80% wydatków wychodzi z samorządów- powiedziała Jakubowska. (an, miz)
Zobacz więcej: film.wp.pl