Oleksy skarży Polskę w Strasburgu
Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu przyjął
skargę Józefa Oleksego na Polskę - informuje "Gazeta Wyborcza".
Badanie sprawy rozpoczęto. Trybunał zapytał rząd w Warszawie, czy
można Oleksego uznać za ofiarę nierzetelnego procesu
lustracyjnego, skoro wyrok jest dla niego korzystny.
Oleksy po ośmiu latach wygrał w styczniu ub. roku proces lustracyjny. Sąd Najwyższy orzekł, że wprawdzie jego oświadczenie lustracyjne jest "obiektywnie nieprawdziwe", ale nie skłamał świadomie.
Były premier i marszałek Sejmu skarży się do Strasburga na naruszenie prawa do rzetelnego sądu. Ale jest zadowolony z wyroku SN. Czy można więc uznać go za pokrzywdzonego? Na to pytanie ma odpowiedzieć polski rząd. I od tego zależy, czy Trybunał ostatecznie skargę przyjmie.
Oleksy jest pokrzywdzonym, bo przez naruszenie jego prawa do uczciwego procesu sprawa ciągnęła się aż osiem lat. To wpłynęło negatywnie na jego karierę - mówi gazecie mec. Michał Pietrzak, który z ramienia Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka obserwuje tę sprawę.
Zdaniem Pietrzaka postępowanie może mieć znaczenie dla badania bezstronności sędziów i prokuratorów i ich wyłączania ze sprawy, nie tylko lustracyjnej. W praktyce do wyłączania dochodzi niezwykle rzadko. Wyrok może mieć też znaczenie dla opierania procesów lustracyjnych na tajnych materiałach. Nie może być tak, że lustrowany ma utrudniony dostęp do akt i nie może robić notatek. Powinny być jasne kryteria utajniania i odmawiania odtajnienia materiałów - powiedział "Wyborczej" mecenas. (PAP)