Trwa ładowanie...

Olej z Biedronki wywołał sensację. Wiemy dlaczego był niemal bezbarwny

Niemal bezbarwny olej z Biedronki wywołał małą sensację. Sprawę opisaliśmy w Wirtualnej Polsce. Klienci wciąż jednak zastanawiali się skąd się wzięła ta barwa oleju. Postanowiliśmy to dla was wyjaśnić w Zakładzie Technologii Tłuszczów i Koncentratów Spożywczych SGGW.

Olej z BiedronkiOlej z BiedronkiŹródło: Facebook
d4lqtd7
d4lqtd7

Przypominamy, że zdjęcie produktu pojawiło się najpierw na grupie zrzeszającej klientów Biedronki. "Takie oto cudowne oleje w Biedronce. No powiem wam, że w pierwszej chwili myślałam, że to ocet" - napisała pani Iza, która tym wpisem nagłośniła sprawę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Forum Ekonomiczne w Karpaczu. "Biedronka dla Dobra Wspólnego"

Kobieta zamieściła dwie fotografie wykonane w Biedronce, na których widać opakowanie podpisane jako zwykły rafinowany olej słonecznikowy w cenie 9,29 zł za sztukę.

Post na grupie klientów Biedronki Facebook
Post na grupie klientów BiedronkiŹródło: Facebook

W poprzednim artykule publikowaliśmy odpowiedź sieci. Okazało się, że to olej marki własnej dedykowany dla klientów Biedronki.

d4lqtd7

"W przypadku oleju marki Wyborny, wyjaśniamy, że jego jaśniejsza barwa wynika z procesu rafinacji w zakładach tłuszczowych. Finalna barwa oleju, jaśniejsza lub ciemniejsza, może różnić się w zależności od przeprowadzonego procesu rafinacji oleju. Podkreślamy jednak, że taka barwa nie wpływa na jakość oleju, który jest produktem pełnowartościowym i spełniającym kryteria jakościowe" - odpowiedział na nasze pytania Adam Lalewicz, menedżer ds. rozwoju jakości i kontroli marki własnej w sieci Biedronka.

Prawie bezbarwny olej w Biedronce? Ekspert tłumaczy

Ta odpowiedź nie wystarczyła jednak naszym czytelnikom. O nietypowy kolor oleju zapytaliśmy więc w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Na nasze pytania odpowiedziała kierownik Zakładu Technologii Tłuszczów i Koncentratów Spożywczych - dr inż. Katarzyna Ratusz.

- Zbyt jasna barwa nie jest wadą oleju. To faktycznie jest kwestia rafinacji - zaznacza na początku ekspertka.

- Olej po wytłoczeniu czy wydobyciu poddawany jest rafinacji, czyi oczyszczaniu. Tam jest kilka etapów. Odkwaszanie - czyli usunięcie wolnych kwasów tłuszczowych. Odśluzowanie - czyli usuwanie fosfolipidów. Bielenie - podczas którego usuwa się barwniki m.in. takie, które przyśpieszają jełczenie tłuszczu. Jest też winteryzacja - czyli usuwanie wosków, żeby uzyskać odpowiednią klarowność oleju - wyjaśnia ekspertka.

d4lqtd7

I zwraca uwagę, że olej słonecznikowy ma mniej barwników niż olej rzepakowy. - Mogło się też tak zdarzyć, że w tej partii oleju było od początku mniej barwników chlorofilowych - wyjaśnia.

- Normy dopuszczają taką barwę oleju. Na pewno na podstawie koloru nie można powiedzieć, że olej jest gorszej jakości. Wręcz przeciwnie, gdyby był intensywnie żółty, to mogłoby oznaczać, że niedostatecznie usunięto barwniki - dodaje.

- Konsumenci są przyzwyczajeni do określonego wyglądu produktów, ale pamiętajmy, że są czynniki, które mogą zmienić barwę. Gdybyśmy mieli produkcję w domu, na pewno partie różniłyby się pomiędzy sobą. To jest normalne. Co ciekawe, im dany produkt jest mniej przetworzony, tym jego wygląd może być bardziej zróżnicowany - podsumowuje.

d4lqtd7

Czytaj też:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4lqtd7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lqtd7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj