Oleica krówka. Na tego chrząszcza należy uważać. Jest wszędzie
Ciepłe miesiące sprzyjają zewnętrznym aktywnościom. Przebywanie na łonie natury może jednak zakończyć się poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Te mogą zostać spowodowane kontaktem z Oleicą krówką - chrząszczem występującym w Polsce.
Oleica krówka to gatunek chrząszcza, należący do rodziny oleicowatych. Osobniki nietrudno jest zauważyć - dorosłe owady osiągają do 35 mm, mają również charakterystyczną, czarną, lub niebieskoczarną barwą. Oleica należy do owadów niebezpiecznych - jest zdolna do wytwarzania silnych toksyn.
Chrząszcz Oleica krówka. Występowanie, charakterystyka
Oleica krówka (Meloe proscarabaeus) to gatunek, który występuje w Europie, Afryce i Azji. W Polsce owady najczęściej można spotkać na łąkach, w lasach, przy drogach i na nieużytkach. Dorosłe osobniki żerują na roślinach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zabójczy grzyb w Teksasie. Przełomowe badania naukowców
Oleice krówki, pomimo niepozornego wyglądu, mogą stanowić niebezpieczeństwo. Owady w sytuacji zagrożenia wydzielają bowiem kantarydynę, czyli trujący związek chemiczny uznawany za jeden z najniebezpieczniejszych, występujących w przyrodzie.
Kantarydyna to substancja śmiertelna. Uwaga na Oleice krówki
Wytwarzana przez Oleice krówki kantarydyna przed wiekami była wykorzystywana w medycynie, a także jako afrodyzjak oraz trucizna. Jak informują na swojej stronie internetowej Lasy Państwowe, śmiertelna dawka kantarydyny dla człowieka wynosi 0,03 g. "Pojedynczy owad nie potrafi wyprodukować aż takiej ilości kantarydyny" - uspokajają leśnicy. Wytworzona substancja może jednak silnie podrażnić ludzką skórę, w szczególności, gdy dostanie się do śluzówek lub oczu. Z tego względu leśnicy odradzają dotykania owada.