Oława wita Lato z Radiem
Lato z Radiem zawitało we wtorek na Nizinę Śląską. Tam przy ujściu rzeki Oławy położone jest malownicze miasto o tej samej nazwie.
Piękna, słoneczna pogoda sprawiła, że do Miasteczka Ruchu Drogowego przybyło mnóstwo zwolenników dobrej zabawy z ekipą Lata z Radiem.
Koncert zapoczątkował jak zwykle Kawaler Orderu Uśmiechu - Pan Japa. Bawił dzieci swoimi żartami i piosenkami, przeprowadził konkurs na najdłuższy okrzyk – Japaaaaaa..., wybrał Bohuna i Helenę, a wszystkich uczestników obdarowywał koszulkami, książkami i wieloma innymi nagrodami.
Zwycięzców konkursu rowerowego, po odbiorze nagród czekało jeszcze dodatkowe zadanie – jak najwolniejsze przejechanie slalomu.
Konkurs na najsilniejszego mieszkańca Oławy wytypował kandydata do ogólnopolskiego finału, w którym główną nagrodą jest motocykl Suzuki, natomiast zwycięzca konkursu „Mistrz Kierownicy” ma szansę wygrać w finale samochód Daewoo Matiz.
Mieszkańcy, a szczególnie mieszkanki Oławy niezwykle entuzjastycznie przyjęły występ grupy Hi Street. Nie jest to jednak jedyny zespół jaki wystąpi na scenie Lata z Radiem. Oprócz Czerwonych Gitar zagra również Gabriel Fleszar oraz Norbi. Równie interesujace co występy na scenie okazały się dla Oławian atrakcje jakie przygotowała dla nich Wirtualna Polska - m.in. pomoc w założeniu konta e-mail oraz darmowy dostęp do Internetu.
Oława została założona w I połowie XII w. przez Władysława II Wygnańca przy trakcie Wrocław – Opole. Prawa miejskie otrzymała w I połowie XIII w.
Do 1675 r. Oława pozostawała w posiadaniu Piastów, książąt brzesko-legnickich. W latach 1697-1737 księstwo oławskie rządzone przez Jakuba Sobieskiego (syna króla Jana III) utrzymywało ożywione kontakty z Polską. W połowie XVIII w. zostało wcielone do Prus.
Na oławskim, klasycystycznym rynku zbudowano w 1823 r. ratusz z barokową wieżą, na której znajduje się zegar budowany przez 40 lat - arcydzieło kunsztu zegarmistrzowskiego.
Do szczególnie ciekawych zabytków należy kościół z wczesnogotyckim prezbiterium (ok. 1300 r.) oraz zamek książąt brzesko-legnickich pierwotnie gotycki (1359- 98) przebudowany następnie w stylu renesansowym i barokowym.
Na wschód od miasta położony jest rezerwat leśny „Zwierzyniec”. (kaw, and)