Trwa ładowanie...
d25p2ho

Olaf Sholz

Najnowsze informacje

Olaf Scholz to niemiecki polityk i prawnik należący do Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD). W latach 2002-2004 pełnił stanowisko sekretarza generalnego, od 2007 do 2009 był on ministrem pracy i spraw społecznych, w latach 2011-2018 roku był burmistrzem Hamburga, w latach 2018-2021 wicekanclerzem oraz ministrem finansów. Od 2021 roku zasiada na stanowisku kanclerza Niemiec.

Oceń jako pierwszy:
d25p2ho
Data urodzenia:

14.06.1958 (wiek: 66 lat)

Miejsce urodzenia:

Osnabrück, Niemcy

Płeć:

Mężczyzna

Pochodzenie:

Niemcy

Getty Images
Źródło: Getty Images, fot: 2022 Getty Images

Olaf Scholz - wykształcenie

Olaf Scholz urodził się w Osnabrücku, z którego jeszcze w okresie dzieciństwa przeniósł się wraz z rodzicami do Hamburga. Po ukończeniu tam szkoły średniej i uzyskaniu matury rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Hamburskim. W 1985 podjął praktykę w zawodzie adwokata i specjalizował się w prawie pracy. W latach 1990-1998 dodatkowo był radcą prawnym Centralnego Związku Niemieckich Spółdzielni Konsumenckich.

Działalność polityczna

W 1975 roku w wieku 17 lat Olaf Scholz wstąpił do Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD), gdzie był on wówczas związany z organizacją SPD Jusos, młodzieżową partią. W latach 1982-1988 pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Jusos, z kolei od 1987 do 1989 roku był on wiceprzewodniczącym Międzynarodowej Unii Młodych Socjalistów.

W 2000 roku Olaf Scholz został wybrany do zarządu federalnego SPD. Dwa lata później został mianowany sekretarzem generalnym partii. W 2005 roku zaś został przewodniczącym klubu parlamentarnego SPD aż do 2007 roku, kiedy to awansował na stanowisko Ministra Pracy i Spraw Społecznych w rządzie Angeli Merkel.

Trzy lata później w 2011 roku Olaf Scholz został wybrany na burmistrza Hamburga, a urząd ten sprawował do 2018 roku. Po wyborach w 2018 roku przeniósł się z powrotem do Hamburga, gdzie objął stanowisko wicekanclerza oraz Ministra Finansów. Scholz w 2019 roku ubiegał się również o przywództwo w SPD, jednak przegrał on w drugiej turze partyjnej wyborów.

Olaf Scholz - kanclerz Niemiec

10 sierpnia 2020 roku Olaf Scholz został nominowany przez kierownictwo Socjaldemokratycznej Partii Niemiec na kandydata na kanclerza w wyborach federalnych w 2021 roku. SPD wówczas podjęło rozmowy koalicyjne z Zielonymi oraz Wolną Partią Demokratyczną w celu utworzenia tzw. koalicji sygnalizacji świetlnej i powołania rządu z Olafem Scholzem na czele.

8 grudnia 2021 roku Bundestag zatwierdził powołanie Scholza na urząd kanclerza Niemiec. Za Scholzem głosowało 395 członków izby, przeciwko 303, natomiast 6 osób wstrzymało się od głosu. Tego samego dnia dokonano zaprzysiężenia Schulza, który został dziewiątym kanclerzem Republiki Federalnej Niemiec. Ponadto Schulz jest pierwszym bezwyznaniowym kanclerzem Niemiec. Składając przysięgę, nie dodał on kończącego formuły wyrażenia “Tak mi dopomóż Bóg”.

Obecnie Olaf Scholz stoi na czele rządu koalicyjnego składającego się z trzech partii: socjaldemokratycznej SPD, liberalnej FDP oraz partii Zielonych. Jest to pierwszy taki rząd od lat 50.

Olaf Scholz - wojna w Ukrainie

Od wybuchu wojny w Ukrainie kanclerz Niemiec Olaf Schulz kilkakrotnie apelował do prezydenta Rosji Władimira Putina o zaprzestanie działań wojennych na terenie Ukrainy. Pod koniec lutego Schulz był jednak krytykowany przez inne państwa, co było spowodowane między innymi niechęcią Niemiec wobec odcięcia Rosji od systemu SWIFT.

Kilka dni po krytyce skierowanej w stronę rządu niemieckiego Scholz wygłosił przemówienie, w którym zaapelował o odcięcie Rosji od systemu SWIFT oraz zamrożenie majątków rosyjskich oligarchów. Dodatkowo Niemcy zdecydowały się na przesłanie do Ukrainy broni przeciwpancernej i przeciwlotniczej.

Pod koniec marca 2022 roku kanclerza Niemiec spotkała kolejna fala krytyki. Wówczas powiedział on, że Ukraina może liczyć na pomoc Niemiec, jednak nie widzi on obecnie możliwości zrezygnowania z dostaw surowców energetycznych z Rosji w perspektywie krótkoterminowej.

Początkiem kwietnia po ujawnieniu w Buczy kolejnych okrucieństw, Kanclerz Olaf Scholz zapowiedział jednak kolejne poważne sankcje wobec Rosji. Poinformował on między innymi, że Niemcy mogą do końca roku zrezygnować z importu rosyjskiej ropy. Ponadto powiedział, że wyśle broń, która ma być pomocna, ale nie sprecyzował tego, jak ma wyglądać jego działanie w związku z wysłaniem pomocy wojskowej do Ukrainy.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz podczas trwającej wojny w Ukrainie utwierdza również społeczeństwo, że niemiecki rząd zrobi wszystko, co w jego mocy, aby zbrodnie rosyjskie zostały dokładnie zbadane, a osoby odpowiedzialne za ich wyrządzenie, pociągnięte do odpowiedzialności.

Olaf Sholz
Wykształcenie

Prawnik

Zawód

Polityk

Poprzednik

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25p2ho
d25p2ho
d25p2ho
Więcej tematów
d25p2ho

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj