Trwa ładowanie...
d33pccg

Okrągły stół pielęgniarek w Gdańsku. To pierwsze takie spotkanie w Polsce

Pielęgniarki i położne chcą między innymi podwyżek i lepszych warunków pracy. Sformułowały 21 postulatów do marszałka województwa pomorskiego, Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Fundusz Zdrowia. I zorganizowały w Gdańsku okrągły stół.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Okrągły stół pielęgniarek w Gdańsku. To pierwsze takie spotkanie w Polsce
(Radia Gdańsk/Joanna Stankiewicz)
d33pccg

Pierwsze takie spotkanie w Polsce odbywa się w Filharmonii Bałtyckiej. Biorą w nim udział samorządowcy, przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia, posłowie oraz konsultanci medyczni. Na jednej sali są uczestnicy dyskusji i zaproszeni goście. Drugą - przygotowano dla wszystkich obserwatorów - jest telebim, na którym obrady są transmitowane.

Pielęgniarki przedstawiły 21 postulatów, 12 z nich kierowanych jest do władz regionu i pomorskich szpitali. To między innymi zwiększenie etatów, podwyżki 1500 zł w ciągu trzech lat i lepsze warunki zatrudnienia.

Anna Wonaszek, przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku mówi, że tak źle w ich zawodzie jeszcze nie było. - Zawód pielęgniarki przestał być atrakcyjny dla młodych. Chcemy, by w szpitalach pracowało więcej pielęgniarek i położnych, które zarabiają godne pieniądze i nie muszą dorabiać w innych ośrodkach. Chcemy, by taktowano nasz zawód z szacunkiem i by pacjent otrzymywał właściwą opiekę - tłumaczy.

d33pccg

Przedstawicielki średniego personelu medycznego wierzą, że spotkanie w Gdańsku rozpocznie prace nad systemowymi rozwiązaniami. Liczą, że znów zawód pielęgniarki i położnej stanie się atrakcyjny dla młodego pokolenia, bo potrzebne są nowe ręce do pracy. - W gdańskiej Izbie dwieście pielęgniarek rocznie odchodzi na emeryturę, uprawnienia otrzymuje pięćdziesiąt osób, a wyjeżdża za granicę 120. Liczby mówią same za siebie. Pacjenci zostaną bez opieki. Chcemy rozmawiać z zaproszonymi gośćmi jak z pacjentami, bo w każdej chwili każdy z nas może potrzebować pomocy - powiedziała Anna Wonaszek.

d33pccg

Podziel się opinią

Share
d33pccg
d33pccg
Więcej tematów