Okrągły stół na temat AIDS - obyło się bez prowokacji

Nie było żadnych kontrowersji w związku z uczestnictwem przedstawicieli osób homoseksualnych w obradach okrągłego stołu, któremu przewodniczyłem - powiedział w środę minister zdrowia RP Grzegorz Opala.

Reprezentanci gejów i lesbijek zostali uznani za pełnoprawnych uczestników światowego szczytu ONZ w poniedziałowym głosowaniu w Zgromadzeniu Ogólnym Narodów Zjednoczonych. Głosowanie zbojkotowały państwa islamskie. Polska - podobnie jak kraje Unii Europejskiej - poparła uczestnictwo homoseksualistów w obradach.

Polski minister zdrowia przewodniczył okrągłemu stołowi "HIV/AIDS i prawa człowieka". Uczestniczyła w nim również m.in. Mary Robinson - Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka.

Powaga tematu i zrozumienie, że o AIDS ważne jest mówić jednym głosem, dominowały. W końcowej fazie posiedzenia głos zabrała przedstawicielka homoseksualistów. Myślę, że - tak jak to zwykle bywa - wiele państw oczekiwało na to w jakiej formie i co powie, czy nie pojawią się wątki prowokacyjne. Myślę, że to był głos względnie wyważony, wskazujący na problemy środowiska, które reprezentowała. Mówiła na temat, w związku z tym nie spowodowało to ani żadnej reakcji, ani żadnej odpowiedzi - podkreślił Opala.

Polska już po raz drugi w ostatnim czasie otrzymała prawo przewodnictwa okrągłemu stołowi tematycznemu (poprzedniemu przewodniczył prezydent Aleksander Kwaśniewski w czasie szczytu milenijnego w 2000 roku). (ajg)

onzokrągłystół
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)