Trwa ładowanie...

Oklahoma. James Coddington stracony

25 sierpnia dokonano egzekucji Jamesa Coddingtona. Został skazany na śmierć za zabójstwo młotkiem swojego współpracownika. Świadkiem egzekucji był syn zamordowanego przez Coddingtona mężczyzny. "Nareszcie się to skończyło" - powiedział.

Protesty w stanie OklahomaProtesty w stanie OklahomaŹródło: East News, fot: AP
d1y3xd9
d1y3xd9

25 sierpnia w amerykańskim stanie Oklahoma, w więzieniu McAlester, wykonano wyrok śmierci na Jamesie Coddingtonie. 50-letni skazany zabił młotkiem w 1997 roku swojego współpracownika, 73-letniego Alberta Hale'a. Coddingtonowi podano zastrzyk z trucizną.

Mężczyzna został skazany w wieku 24-lat. Zamordował on Hale'a, gdy ten odmówił mu pożyczki 50 dolarów na zakup narkotyków. Po zabójstwie obrabował stację benzynową i kilka sklepów spożywczych.

Kara śmierci w Oklahomie została przywrócona w październiku 2021 roku. Wcześniej, przez siedem lat, nie wykonywano wyroków. Przyczyną ich zawieszenia była seria nieudanych egzekucji. Decyzją sądu wznowiono jednak podawanie śmiertelnej mieszanki. Wyrok wywołał w Oklahomie falę protestów. Do końca 2024 roku w Oklahomie ma być straconych jeszcze 25 więźniów. Pierwszym z nich był Coddington.

d1y3xd9

3 sierpnia, Rada ds. Ułaskawień i Zwolnień zawnioskowała o niewykonywanie kary śmierci na Coddingtonie. Wniosek uzasadniano pomyślnym przebiegiem resocjalizacji osadzonego. Kevin Stitt, gubernator Oklahomy, nie skorzystał z przysługującego mu prawa łaski. Nie zgodził się na złagodzenie wyroku na dożywotnie pozbawienie wolności.

Mitch Hale, syn zamordowanego przez Coddingtona mężczyzny, był obecny przy egzekucji. Zaznaczył, że nie wierzy w przemianę mordercy ojca, ale wybacza mu.

- To w końcu się skończyło. Jedyne czego chcieliśmy to sprawiedliwości. Jeżeli ktoś nigdy nie był w systemie po stronie ofiary, nie zrozumie, jak to jest, gdy jest się po prostu kopanym tak, jak się kopie piłkę. Nikt się o nas nie troszczył. Wszyscy byli po stronie przestępcy - powiedział na konferencji prasowej po egzekucji Mitch Hale.

Największe laboratorium narkotyków w Polsce. Akcja CBŚP mrozi krew w żyłach

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1y3xd9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d1y3xd9
Więcej tematów