ŚwiatOjciec Tadeusz Rydzyk z zakazem odprawiania mszy w Kanadzie. To efekt antysemickich wypowiedzi

Ojciec Tadeusz Rydzyk z zakazem odprawiania mszy w Kanadzie. To efekt antysemickich wypowiedzi

Ojciec Tadeusz Rydzyk otrzymał zakaz odprawiania mszy świętych w kanadyjskich parafiach, do których uczęszcza miejscowa Polonia.

Tadeusz Rydzyk z zakazem odprawiania mszy w Kanadzie
Tadeusz Rydzyk z zakazem odprawiania mszy w Kanadzie
Źródło zdjęć: © ONS | Jerzy Dabrowski
Łukasz Witczyk

16.09.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ojciec Tadeusz Rydzyk z zakazem odprawiania mszy w Kanadzie

Ojciec Tadeusz Rydzyk miał zaplanowane odprawienie nabożeństw w kilku parafiach w zachodniej Kanadzie. Jednak jak podaje portal kanadyjskiej Polonii gazetagazeta.com, Tadeusz Rydzyk otrzymał zakaz odprawiania mszy świętych, a także organizowania spotkań w katolickich diecezjach na tym obszarze. Za taką decyzją stoi arcybiskup Edmonton Richard Smith.

Powodem takiej decyzji kanadyjskiego kościelnego hierarchy są "oburzające poglądy ojca Rydzyka". W wypowiedziach redemptorysty wielokrotnie przewijały się treści antysemickie i ksenofobiczne.

"Ojciec Tadeusz Rydzyk, szef kontrowersyjnej rozgłośni Radio Maryja w Polsce, otrzymał zakaz odwiedzania archidiecezji Edmonton i podlegających jej parafii. Zakaz wynika z wieloletniego rozpowszechniania przez jego stację treści antysemickich i homofobicznych" - przekazał portal B’nai Brith Canada, który cytuje gazetagazeta.com.

Ojciec Rydzyk na cenzurowanym w Kanadzie

Ojciec Tadeusz Rydzyk już od co najmniej dwóch lat jest na cenzurowanym w Kanadzie. W 2018 roku kanadyjski polityk polskiego pochodzenia, Thomas Lukaszuk, wystosował do papieża Franciszka petycję ws. "ukrócenia politycznej działalności Tadeusza Rydzyka". Wtedy Rydzyk miał przyjechać do Kanady, by przemawiać w parafii w Calgary.

B’nai Brith Canada przypomina, że Rydzyk był upomniany przez dwóch papieży za swój ekstremizm, zarówno przez papieża Jana Pawła II, jak i później przez papieża Benedykta XVI.

Komentarze (1142)