Nowe dane MZ. Podano dzienną liczbę zakażeń koronawirusem (19 marca)
Koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce w bardzo dużym tempie. Ministerstwo Zdrowia 19 marca opublikowało kolejny dzienny raport dotyczący nowych zakażeń SARS-CoV-2 i zgonów, do których przyczyniła się infekcja. Z danych wynika również, że liczba wykrytych od początku pandemii przypadków przekroczyła 2 miliony.
Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że minionej doby w Polsce wykrytych zostało 25 998 nowych zakażeń kornawirusem SARS-CoV-2. Infekcja przyczyniła się do śmierci kolejnych 419 osób. W miniony czwartek odnotowano o ponad 7 tys. mniej nowych przypadków koronawirusa. Największą do tej pory liczbę przypadków podczas trzeciej fali epidemii SARS-CoV-2 w Polsce (27 278) wykryto w czwartek 18 marca.
"Mamy 25 998 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawieusem z województw: mazowieckiego (4219), śląskiego (3728), wielkopolskiego (2643), dolnośląskiego (2144), małopolskiego (1914), pomorskiego (1604), kujawsko – pomorskiego (1567), łódzkiego (1360), podkarpackiego (1334), warmińsko – mazurskiego (1002), zachodniopomorskiego (899), lubelskiego (834), lubuskiego (747), świętokrzyskiego (576), opolskiego (564), podlaskiego (473). 390 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną" - czytamy w komunikacie MZ na Twitterze.
"Z powodu COVID-19 zmarło 116 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 303 osoby" - poinformował resort zdrowia.
Z dziennego raportu na temat wydolności szpitali wynika, że w Polsce zajętych jest obecnie 22 567 łóżek covidowych i 2254 respiratory. Na kwarantannie przebywa 383 721 osób.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Koronawirus w Polsce. Nowe obostrzenia w całym kraju
Tempo, w jakim koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce zmusiło rząd do podjęcia kolejnych kroków zmierzających do spowolnienia trzeciej fali epidemii. Od soboty 20 marca obostrzenia obowiązujące dotychczas w województwach: mazowieckim, pomorskim, warmińsko-mazurskim i lubuskim zostaną rozszerzone na cały kraj. Oznacza to m.in. zamknięcie galerii handlowych, obiektów sportowych, kin, czy teatrów. Dzieci z klas I-III, co najmniej do Wielkanocy wrócą do nauczania zdalnego, a po świętach rząd rozważy wprowadzenie nauczania hybrydowego.
W czwartek, kiedy liczba nowych przypadków COVID-19 przekroczyła 27 tys., pojawiły się informacje, że rząd rozważa wprowadzenie twardego lockdownu na terenie całego kraju. Do doniesień tych odniósł się minister zdrowia Adam Niedzielski. - Będziemy poszukiwali następnego stopnia obostrzeń, ale to sytuacja hipotetyczna - mówił szef resortu zdrowia na antenie Polsat News. - Dajmy działać obostrzeniom, które zostaną wprowadzone od soboty. W województwie warmińsko-mazurskim wzrost zakażeń został niemal wygaszony. Dzięki obostrzeniom - dodał.
Chory na COVID-19 Piasek opublikował nagranie. Jest reakcja z Ministerstwa Zdrowia
Jest opinia EMA o szczepionce AstraZeneca
Pozytywną informacją w obliczu przyspieszającej trzeciej fali epidemii koronawirusa jest piątkowa opinia Europejskiej Agencji Leków (EMA) ws. szczepionki koncernu AstraZeneca. Komitet ds. Bezpieczeństwa EMA ogłosił, że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna w przeciwdziałaniu zakażeniu koronawirusem. Naukowcy nie znaleźli żadnego związku między zakrzepami krwi, które pojawiły się u zaszczepionych pacjentów a preparatem brytyjskiego koncernu.
- Nasza decyzja ws. kontynuowania szczepień preparatem AstraZeneca była trafiona. Po raz kolejny okazało się, że jeżeli podejmujemy decyzje nie pod wpływem emocji, tylko opierając się na faktach, to są one słuszne - komentował tę decyzję Adam Niedzielski w Polsat News. - Domyślaliśmy się, że taka będzie decyzja, bo w żadnym z krajów, które podejmowały decyzję o zawieszeniu, nie było potwierdzonej zależności między szczepieniem a występowaniem zatoru - stwierdził minister zdrowia.