Ogólnopolski konkurs dziennikarski im. Krystyny Bochenek
Nagroda w wysokości 50 tys. zł będzie czekać na autorów najbardziej wartościowych publikacji, poświęconych sprawom woj. śląskiego. Wkrótce regionalny samorząd ogłosi konkurs dziennikarski, którego patronką będzie tragicznie zmarła Krystyna Bochenek.
Przedsięwzięcie ma promować region, ale przede wszystkim upamiętnić śląską dziennikarkę, znaną z wielu akcji i inicjatyw społecznych, promujących m.in. zdrowie i piękną polszczyznę. Wicemarszałek senatu zginęła 10 kwietnia ubiegłego roku w katastrofie smoleńskiej. Konkurs ma także wyróżniać osoby kontynuujące pasje i dziennikarskie działania jego patronki.
Z inicjatywą upamiętnienia K. Bochenek w formie corocznej nagrody jej imienia wyszło w ubiegłym roku regionalne środowisko dziennikarskie. W listopadzie 2010 r. pomysł jednogłośnie poparł sejmik województwa. Teraz przygotowania organizacyjne do konkursu weszły w końcową fazę.
Inicjatorzy przedsięwzięcia i szefowie śląskich mediów spotkali się w tej sprawie z marszałkiem województwa, Adamem Matusiewiczem. Gotowy jest już projekt regulaminu konkursu, strony internetowej oraz znak graficzny, łączący w artystycznej formie dwa symbole: dziennikarskie pióro oraz damski pantofel na wysokiej szpilce, bo właśnie w takich butach najczęściej chodziła Krystyna Bochenek.
"Konkurs ma charakter otwarty, ale szczególnie będą uwzględniane problemy, z którymi zmaga się na progu XXI wieku woj. śląskie - związane z historią tej ziemi i jej stereotypowymi ocenami w kraju oraz obecnymi zmianami i wizjami przyszłości, co do miejsca i roli regionu w Polsce i UE" - czytamy w projekcie regulaminu.
W pierwszej edycji konkursu pod uwagę brane będą publikacje (medialne, ale także np. internetowe czy książkowe) opublikowane w ciągu dwóch lat - w 2010 i 2011. W kolejnych edycjach będzie można zgłaszać prace opublikowane w ciągu jednego roku.
Kto może zgłaszać publikacje do konkursu?
Publikacje będą mogły zgłaszać do konkursu redakcje, wydawnictwa i sami autorzy, zarówno z Polski jak i zagranicy. Po oficjalnym ogłoszeniu konkursu, które ma nastąpić wkrótce, prace będą przyjmowane do końca roku. Potem oceni je komitet organizacyjny, rekomendując pięć najlepszych publikacji kapitule, złożonej ze śląskich autorytetów. Przyzna ona Grand Prix konkursu. Wręczenie nagrody ma odbywać się 13 marca - w dniu imienin Krystyny; po raz pierwszy odbędzie się to za rok.
W skład kapituły, oprócz fundatora nagrody, marszałka woj. śląskiego Adama Matusiewicza, wejdą także rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Wiesław Banyś, językoznawca prof. Jan Miodek, reżyser Kazimierz Kutz i dziennikarz Kamil Durczok. Kapituła jest też otwarta dla przedstawicieli rodziny Krystyny Bochenek, która sprzyja dziennikarskiej inicjatywie. W przyszłości do kapituły będą mogli wejść również laureaci konkursu.
Wicemarszałek senatu Krystyna Bochenek zginęła 10 kwietnia w katastrofie samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem. Przez wiele lat była dziennikarką Polskiego Radia Katowice, współpracowała też z telewizją i prasą. Zasłynęła z wielu akcji i inicjatyw społecznych, promujących m.in. zdrowie i piękną polszczyznę. Była pomysłodawczynią ogólnopolskiego dyktanda i corocznych imieninowych zjazdów Krystyn.
Z inicjatywą ustanowienia nagrody wyszło regionalne środowisko dziennikarskie, które - w ramach stowarzyszenia Media dla Integracji Europejskiej - przyznaje również regionalną nagrodę dziennikarską Silesia Press. Nagroda im. Krystyny Bochenek ma mieć wymiar ogólnopolski i promować m.in. publikacje przełamujące stereotypowe spojrzenie na region. Chodzi o wartościowe prace poświęcone szeroko pojętej problematyce Górnego Śląska, Zagłębia Dąbrowskiego, Podbeskidzia i Ziemi Częstochowskiej.
Patronat nad konkursem deklarują śląskie i ogólnopolskie redakcje, m.in. Gazeta Wyborcza, Polska Dziennik Zachodni, Polityka, Polskie Radio Katowice, katowicki oddział TVP, Gość Niedzielny, Wydawnictwo Górnicze oraz Polska Agencja Prasowa.