Ogłoszono nominacje do nagrody Nike
Wśród autorów, których książki znalazły się w
finale literackiej nagrody Nike są nazwiska, które przewijają się
na listach nominacji do Nike od wielu lat, takie jak Magdalena
Tulli, Wiesław Myśliwski czy Jerzy Pilch. Laureata poznamy 7
października.
Z dwudziestu tytułów nominowanych do literackiej nagrody Nike, jury w składzie: Izabella Cywińska, Marta Wyka, Tadeusz Bartoś, Henryk Bereza, Tadeusz Drewnowski, Dariusz Nowacki, Marian Stala, Marek Zalewski pod przewodnictwem prof. Małgorzaty Szpakowskiej wybrało siedem, które rywalizować będą w finale nagrody - podali w poniedziałek organizatorzy nagrody.
W tym roku o nagrodę rywalizują trzy powieści, dwa zbiory wierszy, tom esejów i tom reportaży.
Proza reprezentowana jest przez "Traktat o łuskaniu fasoli" Wiesława Myśliwskiego (laureata Nike z 1997 r. za "Widnokrąg"), "Moje pierwsze samobójstwo" Jerzego Pilcha (laureata Nike z 2001 r. za "Pod Mocnym aniołem") oraz "Skazę" Magdaleny Tulli (której "W czerwieni" nominowane było do Nike w 1999 r., a "Tryby" - w 2004 r.).
Na liście jest też tom "Niesamowita słowiańszczyzna" Marii Janion, wieloletniej przewodniczącej jury Nike oraz tom wierszy "Muzyka środka" Marcina Świetlickiego (nominacja w 2002 r. za tom "Czynny do odwołania"). Dwójka debiutantów na liście nominacji to Tomasz Różycki (za zbiór wierszy "Kolonie") oraz Mariusz Szczygieł (za reportaże z Czech zebrane w książce "Gottland").
Nike, nagroda za najlepszą książkę roku, przyznawana jest zawsze w pierwszą niedzielę października. Tradycyjnie gala wręczenia nagrody odbywała się w Starej Pomarańczarni w warszawskich Łazienkach. W tym roku przeniesiono ją do obszerniejszych sal Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Ceremonia transmitowana będzie na żywo przez Program 2 TVP.
W konkursie Nike startować mogą wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać. Zwycięzca wyłaniany jest w trzech etapach. Pierwszy to 20 nominacji (ogłaszanych w maju), drugi to wybór siedmiu finalistów. Decyzję o wyborze laureata jury podejmuje w dniu jej wręczenia. Do tego momentu ani laureat, ani finaliści nie znają ostatecznego werdyktu. Zwycięzca otrzymuje statuetkę Nike dłuta prof. Gustawa Zemły i czek na 100 tys. zł.
Fundatorami Nagrody Literackiej "Nike" są "Gazeta Wyborcza" i Fundacja Agory.