Ogłosiła start w wyborach prezydenckich. Powstanie nowa partia
Katarzyna Cichos, doktor nauk prawnych, ogłosiła start w wyborach prezydenckich jako niezależna kandydatka. Jej program opiera się na bezpieczeństwie, rozwoju i społeczeństwie, a celem jest zjednoczenie Polaków.
Katarzyna Cichos postanowiła wystartować w nadchodzących wyborach prezydenckich jako kandydatka bezpartyjna. Jej program wyborczy koncentruje się na trzech kluczowych filarach: bezpieczeństwie, rozwoju oraz społeczeństwie. Cichos podkreśla, że jej celem jest otwarty dialog i "faktyczna próba zjednoczenia Polaków".
Podczas konferencji prasowej w Warszawie Cichos ogłosiła, że jej start w wyborach to także początek budowy nowego ruchu politycznego, który w przyszłości ma przekształcić się w partię - Platformę Rozwoju Polski. Jak zaznaczyła, będzie to ugrupowanie centro-prawicowe, merytokratyczne i prorozwojowe.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Lepsza Grenlandia w rękach Trumpa niż Putina? "To na pewno"
Cichos w rozmowie z Polską Agencją Prasową wyraziła nadzieję, że Platforma Rozwoju Polski stanie się "partią środka", która będzie szanować wartości, religię i kwestie tożsamościowe, jednocześnie skupiając się na rozwoju i poważnych projektach inwestycyjnych.
Wizja prezydentury
Cichos, jako prezydent, chciałaby pełnić rolę promotora otwartego dialogu i zjednoczenia Polaków. Podkreśla, że jej doświadczenie naukowe w zakresie bezpieczeństwa i polityki zagranicznej pozwala na wskazywanie strategii w tych obszarach. Uważa, że podstawowym zadaniem prezydenta jest "stanie na straży bezpieczeństwa państwa".
Kandydatka planuje prowadzić kampanię wyborczą niezależnie od partii politycznych, finansując ją początkowo z internetowych wpłat. Platforma Rozwoju Polski, obecnie funkcjonująca jako strona internetowa, ma łączyć ekspertów z przyszłą partią, która powstanie po wyborach. W trakcie kampanii Cichos zamierza zarejestrować PRP jako fundację, co pozwoli na budowę struktur i pozyskanie ekspertów do przygotowywania reform.
W swojej wizji polityki zagranicznej Cichos stawia na dyplomację gospodarczą i budowę "hubu rolno-spożywczego" w Polsce. Proponuje nowe partnerstwo dla Europy Wschodniej i Azji Środkowej, co ma zwiększyć geopolityczne znaczenie Polski i jej bezpieczeństwo. Cichos widzi Polskę jako lidera i koordynatora w regionie postradzieckim, co mogłoby stanowić przeciwwagę dla Rosji.
Cichos opowiada się za kompromisem aborcyjnym i legalizacją związków partnerskich, ale sprzeciwia się adopcji dzieci przez pary jednopłciowe. Uważa, że decyzje dotyczące aborcji powinny być podejmowane przez obywateli w drodze referendum.
Kim jest Katarzyna Cichos?
Katarzyna Cichos, urodzona w 1986 r., jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jest autorką licznych publikacji z zakresu prawa międzynarodowego i członkiem Zarządu Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego.
W 2014 r. kandydowała na prezydenta Siemianowic Śląskich, a w 2025 r. wydała autobiografię "Moja droga, moja Polska".
Czytaj też: