Trwa ładowanie...
04-10-2004 21:25

Ogień ze Znicza Pamięci płonie w Muzeum Powstania Warszawskiego


W poniedziałek wieczorem zgasł płonący od 30 lipca Znicz Pamięci na Placu Powstańców Warszawy, a płomień został przeniesiony przez harcerzy do Muzeum Powstania przy ul. Przykopowej na warszawskiej Woli. Tak zakończyły się oficjalne obchody 60.rocznicy Powstania Warszawskiego.

Ogień ze Znicza Pamięci płonie w Muzeum Powstania WarszawskiegoŹródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
d1cdfms
d1cdfms

Tegoroczne obchody 60. rocznicy Powstania miały po raz pierwszy tak uroczysty i tak szczególny charakter. W Warszawie odbywały się msze, uroczystości na cmentarzach, spotkania kombatantów z władzami, koncerty, apele poległych, inscenizacje walk powstańczych.

Do stolicy przybyło ponad 3 tys. powstańców, przyjechali m.in.: kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder, amerykański sekretarz stanu Colin Powell, wicepremier Wielkiej Brytanii John Prescott.

Kulminacyjnym punktem obchodów było otwarcie Muzeum Powstania Warszawskiego na warszawskiej Woli. Zgromadzono tam zdjęcia, dokumenty, broń i inne pamiątki z Powstania. Codziennie muzeum odwiedzają setki osób.

Powstanie upadło 2 października 1944 roku. W następnych dniach oddziały powstańcze opuszczały zrujnowaną stolicę. Na kartce z powstańczego kalendarza z 4 października 1944 r. czytamy m.in.: "W eter płyną ostatnie audycje powstańczego Polskiego Radia i radiostacji "Błyskawica", która o godz. 19.30 nadaje na pożegnanie +Warszawiankę. Dowódca AK gen. Tadeusz Komorowski "Bór" podpisuje ostatnią depeszę do władz RP w Londynie. Ukazują się ostatnie numery pism powstańczych....".

d1cdfms

Powstanie Warszawskie było największym niepodległościowym zrywem Armii Krajowej i największą akcja zbrojną podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie. Rozpoczęte 1 sierpnia powstanie miało w założeniach trwać kilka dni dni, tymczasem zakończyło się dopiero po 63 dniach ciężkich walk. Dzięki podpisaniu wynegocjowanej przez dowódców kapitulacji, Niemcy traktowali powstańców jak żołnierzy i jako jeńców wojennych zamknęli w obozach jenieckich.

d1cdfms
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cdfms
Więcej tematów