Trwa ładowanie...
d2hf0wu
polacy
21-03-2002 12:34

OFBOR: 10% Polaków marzy o życiu za granicą

10% Polaków w wieku produkcyjnym jest skłonnych przenieść się do innego kraju europejskiego. Faktyczną gotowość do zmiany miejsca zamieszkania zadeklarowało od 2 do 3% Polaków, wynika z sondażu przeprowadzoengo przez Organizację Firm Badania Opinii i Rynku (OFBOR).

d2hf0wu
d2hf0wu

Według przedstawicieli firmy, opublikowane we wrześniu ub.r. przez firmę PriceWaterhouseCoopers informacje, że prawie 40% Polaków w wieku produkcyjnym chciałoby w ciągu 5 lat opuścić ojczyznę i przenieść się do innego kraju europejskiego są nieprawdziwe.

Jak wyjaśnił wiceprezes OFBOR-u Ryszard Pieńkowski, informacje, że tak duża liczba Polaków chciałaby opuścić kraj sformuowano na podstawie tylko jednego zadanego respondentom pytania. Brzmiało ono - "Czy chciałbyś przeprowadzić się do innego kraju, tam żyć i pracować?".

Według zgodnej opinii ekspertów z OFBOR-u, zaprezentowane w raporcie wyniki nie dają podstaw do szacowania potencjalnej migracji. Taka deklaracja mogła być bowiem bardzo różnie motywowana. Za tym przemawia chociażby fakt, że na drugim miejscu, tuż za Polakami uplasowali się Szwedzi, z których niemal 30% chciałoby opuścić swój kraj. Dalej byli Szwajcarzy, Brytyjczycy, a następnie Czesi i Francuzi, a za nimi Holendrzy. Według przedstawicieli polskich firm badawczych, badanie było więc miarą nieskonkretyzowanych marzeń. (mk)

d2hf0wu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hf0wu
Więcej tematów