Trwa ładowanie...

Odznaczenia dla obywateli Rosji zasłużonych dla współpracy z Polską

Kilkoro obywateli Federacji Rosyjskiej, zasłużonych dla rozwoju współpracy kulturalnej i naukowej z Polską, otrzymało w Ambasadzie RP w Moskwie wysokie polskie odznaczenia państwowe, nadane im przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Share
Odznaczenia dla obywateli Rosji zasłużonych dla współpracy z Polską
Źródło: Ambasada RP w Moskwie
d48c55f

Krzyże Oficerskie Orderu Zasługi RP otrzymali: popularyzatorka polskiej muzyki Lidia Trakina, dyrektor Muzeum Aleksandra Puszkina w Moskwie Jewgienij Bogatyriew, dyrektor Państwowego Centralnego Muzeum Kina w Moskwie Naum Kleiman i historyk z Instytutu Słowianoznawstwa Rosyjskiej Akademii Nauk Borys Floria.

Z kolei dyrektor Instytutu Badań Jądrowych w Dubnej koło Moskwy Michaił Itkis został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP, a wybitna tłumaczka literatury polskiej Irina Adelgejm i krytyk sztuki Irina Nikiforowa - Złotymi Krzyżami Zasługi.

Historyk Natalia Lebiediewa z Instytutu Historii Powszechnej Rosyjskiej Akademii Nauk wyróżniona została Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Profesor Lebiediewa jest badaczką zbrodni katyńskiej, zasiada w Polsko-Rosyjskiej Grupie do Spraw Trudnych.

d48c55f

Podczas wtorkowej uroczystości ambasador RP w FR Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz wręczyła korespondentowi "Gazety Wyborczej" w Moskwie Wacławowi Radziwinowiczowi Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, nadany mu przez prezydenta Komorowskiego przy okazji obchodzonego w maju 2014 roku 25-lecia "GW" w uznaniu jego wkładu w rozwój wolnych mediów w Polsce.

Ambasador Pełczyńska-Nałęcz podziękowała odznaczonym za to, co zrobili dla Polski i stosunków polsko-rosyjskich.

Laureaci podziękowali z kolei - jak podała ambasada - za wyróżnienie ich polskimi odznaczeniami, "które odebrali jako szczególnie znaczący wyraz docenienia ich dotychczasowej pracy i zaangażowania w rozpowszechnianie polskości w Rosji". "Wyrazili jednocześnie nadzieję, że w przyszłości ich współpraca z polskimi partnerami będzie przebiegać równie dobrze jak obecnie" - poinformowano.

d48c55f

Podziel się opinią

Share
d48c55f
d48c55f
Więcej tematów