PolitykaOdwołanie Andrzeja Seremeta z funkcji prokuratora generalnego - nie wiadomo kiedy

Odwołanie Andrzeja Seremeta z funkcji prokuratora generalnego - nie wiadomo kiedy

Nie wiadomo, kiedy Krajowa Rada Prokuratury zaopiniuje planowany wniosek premier Ewy Kopacz o skrócenie kadencji prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta. Mało prawdopodobne, by stało się to na posiedzeniu w przyszłym tygodniu - wynika z informacji Polskiej Agencji Prasowej.

Odwołanie Andrzeja Seremeta z funkcji prokuratora generalnego - nie wiadomo kiedy
Źródło zdjęć: © PAP | Paweł Supernak

11.06.2015 13:20

Ustawa o prokuraturze przewiduje, że wniosek premiera o skrócenie kadencji prokuratora generalnego zaopiniować musi Krajowa Rada Prokuratury. Ma na to wyznaczony termin dwóch miesięcy. Najbliższe, trzydniowe posiedzenie KRP zaplanowano na przyszły tydzień. W jego porządku dziennym jest już 19 punktów. - Nie sądzę, byśmy - gdyby do tego czasu wpłynął wniosek pani premier, uzupełniali porządek naszych obrad o ten punkt. Będziemy działać szybko, ale nie pośpiesznie, bo KRP to nie pociąg pośpieszny - powiedział szef Rady Edward Zalewski.

Nie wykluczył, że w sprawie wniosku o odwołanie Seremeta KRP zwoła nadzwyczajne posiedzenie. - Trudno powiedzieć, kiedy to nastąpi, bo jesteśmy prawie w okresie wakacyjnym i wielu członków Rady zaplanowało sobie i opłaciło urlopy - zastrzegł.

Kadencja Seremeta i tak dobiega końca

Niezależnie od tego KRP i Krajowa Rada Sądownictwa rozpoczęły już przygotowania do konkursu na nowego prokuratora generalnego, ponieważ 6-letnia kadencja Seremeta dobiega końca 31 marca 2016 r., a prezydent musi wskazać następcę do końca tego roku. Każda z tych rad, po przesłuchaniach, ma wskazać prezydentowi do wyboru jednego kandydata.

KRP zaplanowała, że w dniach od 12 do 16 października wysłucha osoby ubiegające się o stanowisko prokuratora generalnego, a potem dokona wyboru. Do 11 września KRP przyjmuje zgłoszenia od chcących wziąć udział w konkursie. Pod koniec kwietnia KRP przyjęła i ogłosiła regulamin konkursu. Przesłuchania kandydatów mają być jawne i otwarte dla publiczności.

Już wcześniej, w połowie marca, swój regulamin ogłosiła - przedstawiająca prezydentowi drugiego z kandydatów na szefa prokuratury - Krajowa Rada Sądownictwa. KRS przyjmuje zgłoszenia od ubiegających się o funkcję prokuratora generalnego do 17 lipca, zaś publiczne wysłuchanie i wybór kandydata KRS zostanie dokonany na posiedzeniu od 5 do 9 października.

Ani do KRS, ani do KRP nie zgłosił się jeszcze żaden chętny do konkursu na prokuratora generalnego. - Zazwyczaj zgłaszają się pod koniec terminu - powiedział rzecznik KRS sędzia Waldemar Żurek.

Rzecznik KRS powiedział, że trudno obecnie ocenić, czy będzie potrzeba przyśpieszania procedury konkursowej. - Najpierw wniosek pani premier do sejmu o odwołanie prokuratora generalnego musi zostać poddany pod głosowanie i uzyskać dwie trzecie głosów. Zobaczymy, kiedy to się stanie i czy zbiegnie się z naszymi terminami - mówił sędzia Żurek.

Kandydat po wyborze zostanie przedstawiony prezydentowi. Uchwała ustalająca regulamin formalnie w środę wchodzi w życie.

O stanowisko prokuratora generalnego - jak stanowi ustawa o prokuraturze - może ubiegać się osoba będąca prokuratorem w stanie czynnym powszechnej lub wojskowej prokuratury, bądź IPN, o co najmniej dziesięcioletnim stażu na stanowisku prokuratora. Może to być także sędzia Izby Karnej lub Izby Wojskowej Sądu Najwyższego w stanie czynnym, sędzia sądu powszechnego lub sądu wojskowego, o co najmniej dziesięcioletnim stażu sędziowskim w sprawach karnych.

Minister sprawiedliwości: nie mam żadnego kandydata

Minister sprawiedliwości Borys Budka, który z urzędu jest członkiem KRP i KRS - jeszcze zanim premier Kopacz ogłosiła, że chce skrócenia kadencji Seremeta (ma to związek z ujawnieniem akt ze śledztwa w sprawie tzw. afery podsłuchowej) - był pytany o swoje typy co do kolejnego prokuratora generalnego.

- Przede wszystkim to musi być silna osobowość, która swoją dotychczasową pracą będzie dawała rękojmię, że prokuratura nie będzie zajmowała się polityką. To musi być bardzo wykwalifikowana osoba i rzeczą wtórną jest, czy będzie wywodziła się ze środowiska sędziowskiego czy też prokuratorskiego - choć to musi być autorytet wśród prokuratorów. Na obecną chwilę nie mam jeszcze żadnego kandydata, nie zastanawiałem się jeszcze nad tą kwestią - powiedział.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)