Trwa ładowanie...
ycipk-1itsz5

Odstrzelili ponad 275 tys. dzików. "Plan minimum na rok łowiecki zrealizowany"

W Polsce wciąż rośnie liczba przypadków wykrycia u dzików groźnej choroby ASF. Tymczasem z informacji resortu środowiska wynika, że do końca ubiegłego roku łowieckiego (kończy się on 31 marca) myśliwi pozyskali o 90 tys. więcej sztuk niż zakładał minimalny plan na sezon łowiecki 2018/2019.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Od początku tego roku wykryto 937 przypadków ASF.
Od początku tego roku wykryto 937 przypadków ASF. (Shutterstock.com)
ycipk-1itsz5

Łowiecki rok gospodarczy trwa od 1 kwietnia do 31 marca roku następnego.

Ministerstwo środowiska poinformowało, że dokładne raporty ws. działalności łowieckiej są zbierane przez Stację Badawczą Polskiego Związku Łowieckiego w Czempiniu i znane będą dopiero w drugiej połowie 2019 r.

Resort monitoruje jednak informacje dot. odstrzału i miesięczne raporty składane w tej sprawie przez Polski Związek Łowiecki.

ycipk-1itsz5

Ten najnowszy wskazuje, że do końca marca, czyli końca poprzedniego sezonu łowieckiego, myśliwi upolowali 275 337 dzików. Minimalny plan zakładał odstrzał 185 271 sztuk.

Afera ws. dzików. Mocny głos z Brukseli

Ministerstwo zaznacza, że w związku z bardzo dużą populacją dzików i szerzącą się chorobą ASF, nie ustala się górnych limitów polowań. Wskazywane jest więc tylko minimum, które powinno zostać spełnione.

ycipk-1itsz5

Przypomnijmy, że na początku tego roku w Polsce trwała ogromna debata na temat dzików. W związku z rozprzestrzenianiem się w afrykańskiego pomoru świń ASF, minister środowiska zaplanował zmasowane polowania. Organizacje ekologiczne biły na alarm mówiąc wprost o "rzezi".

Główny Inspektorat Weterynarii przypominał jednak, że afrykański pomór świń to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa. W przypadku jej wystąpienia w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji.

Padały również argumenty, że masowy odstrzał w Polsce nie jest wyjątkiem. Jak podał Niemiecki Związek Łowiecki (Deutsche Jegdverband - DJV), tylko w sezonie 2017/2018 odstrzelono na terenie Niemiec ponad 800 tysięcy dzików, czyli 3 krotnie więcej niż w Polsce.

ycipk-1itsz5

- Jeżeli nie uda się powstrzymać rozwoju ASF w Polsce, to całej Unii może grozić blokada handlu wieprzowiną ze strony zagranicznych partnerów - mówił z kolei o słusznej decyzji polskich władz unijny urzędnik.

Źrodło: polsatnews.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1itsz5

ycipk-1itsz5
ycipk-1itsz5