Odśnieżanie dachu i usuwanie sopli. Czyj to obowiązek? Przepisy mówią jasno
Śnieg zalegający na powierzchniach dachów oraz zwisający z ich krawędzi lód stanowią zagrożenie zarówno dla mieszkańców budynków, jak i przechodniów. Ciężka masa wpływa również negatywnie na konstrukcję obiektu. Na kim spoczywa obowiązek jej usunięcia?
29.11.2023 | aktual.: 29.11.2023 14:52
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wraz z pojawieniem się opadów śniegu na właścicieli oraz zarządców nieruchomości spadły nowe obowiązki. Jednym z nich jest konieczność odśnieżania chodników. Czy są oni również zobowiązani do usunięcia z dachów zwisających sopli oraz zalegającego śniegu i lodu? Kwestię regulują przepisy Prawa budowlanego.
Odśnieżanie dachu. Przepisy. Kto ponosi odpowiedzialność?
Zalegający na dachach śnieg i lód stanowią zagrożenie zarówno dla ludzi jak i konstrukcji budynku. - Chociaż świeży, biały puch jest lekki, w miarę zmiany pogody, jak śniegu przybywa, bądź też towarzyszą mu opady deszczu, to ciężki śnieg potrafi ważyć blisko tonę. Około 900 kilogramów waży lód, zlodowaciały śnieg na naszych dachach - wyjaśnili w rozmowie z Radiem Lublin strażacy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Taki nacisk może negatywnie wpłynąć na stabilność budynku, doprowadzając nawet do katastrofy budowlanej. Dodatkowo, opadając, może zaszkodzić osobom znajdującym się w pobliżu nieruchomości. W związku z tym należy pamiętać o regularnym usuwaniu zalegającego śniegu i lodu. Na kim spoczywa ta odpowiedzialność?
Jak wynika z zapisów artykułu 61 Prawa budowlanego to zarządca lub właściciel budynku powinni zadbać o bezpieczne użytkowanie obiektu, również w razie wystąpienia "czynników zewnętrznych oddziałujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury".
Warto jednak pamiętać, że wspomniane osoby mogą osobiście odśnieżyć dach i usunąć z niego lód w przypadku, gdy posiadają stosowne badania BHP oraz zezwalające na pracę na wysokościach. W przeciwnym wypadku niezbędne może okazać się zlecenie usunięcia zalegającej masy specjalistom.
Odśnieżanie dachów. Zaniechanie obowiązku grozi mandatem
Zaniechanie obowiązku usunięcia z dachu śniegu oraz lodu może zostać ukarane mandatem. Jego wysokość wynosi do 500 zł. To jednak nie koniec. Zarządcy i właściciele budynków, którzy nie zadbali o odpowiednie odśnieżenie powierzchni, mogą również zostać ukarani karą ograniczenia lub pozbawienia wolności.
Grzywna może również wzrosnąć w przypadku, gdy sprawa trafi do sądu. Wówczas nieodśnieżenie dachu może zostać ukarane mandatem w wysokości do pięciu tys. zł.