Trwa ładowanie...
d2mejyj

Odsłonięto tablice z nazwiskami oświęcimian - ofiar Auschwitz

Pięć tablic z granitu upamiętniających oświęcimian, którzy zginęli w byłym niemieckim obozie Auschwitz-Birkenau, odsłonięto w niedzielę na budynku kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Oświęcimiu.

d2mejyj
d2mejyj

Tablice odsłonili m.in. byli więźniowie obozu - Wanda Tarasiewicz (numer obozowy 6884), Jerzy Bielecki (numer obozowy 243) oraz Józef Stós (numer obozowy 752). Uroczystość poprzedziła msza św. odprawiona w kościele Wniebowzięcia NMP przez ks. Stanisława Dadaka z kurii bielsko-żywieckiej.

Jerzy Bielecki, były więzień Auschwitz, odznaczony medalem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata", powiedział, że będąc w obozie stykał się z bezinteresowną pomocą ze strony oświęcimian. Dlatego cieszę się, że nazwiska niektórych z nich zostały przywrócone dzięki "Tablicom Pamięci". Uważam to za spełnienie naszego moralnego obowiązku - powiedział Bielecki.

Na tablicach wyryto 109 nazwisk mieszkańców Oświęcimia i najbliższych okolic, Polaków i Żydów. Bogdan Wasztyl, rzecznik Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich, powiedział, że ze względu na prawdopodobną niekompletność listy nazwiska zestawione zostały w porządku niealfabetycznym, co w przyszłości umożliwi uzupełnianie wykazu. (jask)

d2mejyj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mejyj
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj