Trwa ładowanie...

Odsłonięto pomnik Romana Dmowskiego

Około 200 osób, w tym europseł LPR Maciej
Giertych, Artur Zawisza (PiS) i Wojciech Wierzejski (LPR),
uczestniczyło w odsłonięciu pomnika Romana Dmowskiego przy pl. Na
Rozdrożu w Warszawie. Poświęcenia pomnika dokonał ks. Henryk
Jankowski.

Odsłonięto pomnik Romana DmowskiegoŹródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d20g0i0
d20g0i0

Wspominając postać Dmowskiego, ks. Jankowski powiedział, że dzieje kierowanego przez niego ruchu splotły się ściśle z procesem odrodzenia narodowego, uwieńczonego odzyskaniem niepodległości. Zaapelował o to, aby następnym pokoleniom dać to, co Polska dostała w przeszłości.

Wokół pomnika ustawili się zwolennicy jego budowy wraz z transparentami: "Polska we krwi naszej i w ziemi naszej", "Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie" (taki napis umieszczono na pomniku), "Antypolonizm - stop", "Grabarze Polski - nie".

d20g0i0

Poseł Artur Zawisza odczytał list marszałka sejmu Marka Jurka. Marszałek podkreślił, że odsłonięcie pomnika to moment uczczenia wybitnego Polaka, który zasłużył na wdzięczność całego narodu.

Roman Dmowski dobrze przysłużył się naszej ojczyźnie w chwilach decydujących dla odrodzenia państwa polskiego - napisał marszałek.

W odsłonięciu pomnika uczestniczyli także przedstawiciele administracji państwowej i władz samorządowych oraz kombatanci. Po uroczystości pod pomnikiem składano wieńce.

Odlana z brązu figura ma wysokość ok. 5 metrów. Stoi u zbiegu alei Ujazdowskich i Szucha przy pl. Na Rozdrożu.

d20g0i0

Budowę pomnika zainicjowali prof. Maciej Giertych, poseł Bogusław Kowalski (RLN), a także Jędrzej Dmowski (były członek LPR).

Pojekt upamiętnienia postaci Romana Dmowskiego wzbudził szereg sprzeciwów. Protestowali m.in. Marek Edelman, uczestnik powstania w getcie warszawskim, członek PD i prof. Maria Janion, historyk literatury. Happeningi organizowali też Zieloni 2004.

W 2004 roku Rada Warszawy, na wniosek radnych LPR, zdecydowała, że przeznaczy fundusze na budowę pomnika. Jak podał urząd miasta, koszt wzniesienia pomnika to 535 tys. złotych.

d20g0i0

Roman Dmowski (1864 - 1939) był głównym ideologiem polskiego ruchu narodowego. W 1897 roku współorganizował i stanął na czele Stronnictwa Narodowo-Demokratycznego, zwanego endecją. Postulował oparcie dążeń niepodległościowych na pracy organicznej i porozumieniu z Rosją przeciwko Niemcom. Jako szczególne zagrożenie dla polskich interesów narodowych postrzegał mniejszość żydowską.

W 1917 roku Dmowski założył Komitet Narodowy Polski w Paryżu. Wraz z Władysławem Grabskim i Ignacym Paderewskim reprezentował Polskę na konferencji paryskiej w 1919 roku. Brał ze strony polskiej udział w podpisaniu traktatu wersalskiego.

Jako zwolennik tzw. państwa narodowego sprzeciwiał się koncepcji Józefa Piłsudskiego budowy państwa polskiego jako wielonarodowego organizmu państwowego, nawiązującego do dawnej, wielonarodowej Rzeczypospolitej. Był honorowym prezesem Młodzieży Wszechpolskiej, założonej w 1922 roku.

d20g0i0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20g0i0
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj