Trwa ładowanie...

Odra na Mazowszu. Minister zdrowia: te osoby zachorowały z powodu braku szczepień

- Te osoby zachorowały na odrę z powodu braku szczepień. Szczepmy się i szczepmy nasze dzieci, to zapewni nam bezpieczeństwo - powiedział na niedzielnej konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. Na Mazowszu odnotowano 17 zgłoszeń przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na odrę.

Odra na Mazowszu. Minister zdrowia: te osoby zachorowały z powodu braku szczepieńŹródło: PAP, fot: Jacek Turczyk
d3dl9pd
d3dl9pd

Od 10 października do 4 listopada do Państwowej Inspekcji Sanitarnej na Mazowszu wpłynęło łącznie 17 zgłoszeń przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na odrę. Wśród nich stwierdzono 13 potwierdzonych laboratoryjnie badaniami wirusologicznymi przypadków odry (powiat pruszkowski) i 4 podejrzenia (3 - powiat pruszkowski i 1 - powiat warszawski).

"Dostaliśmy wyraźne ostrzeżenie"

- To tylko 17 osób, na szczęście. Oni są bezpieczni i nic im nie grozi - powiedział w niedzielę minister zdrowia Łukasz Szumowski na konferencji prasowej.

- Te osoby zachorowały na odrę z powodu braku szczepień. To czerwona lampka, która się nam zaświeciła. Szczepmy się, szczepmy nasze dzieci, to pozwoli zachować bezpieczeństwo - zaapelował minister.

- Dostaliśmy wyraźne ostrzeżenie od losu. Myślmy odpowiedzialnie. Dzieci, które są zaszczepione zgodnie z kalendarzem szczepień, są bezpieczne - podkreślił Szumowski. I dodał, że na szczęście sygnał, który otrzymaliśmy "nie jest okupiony tragedią ani epidemią".

d3dl9pd

"Mamy obywatelski obowiązek"

- Przestaliśmy wierzyć w szczepienia, bo nie chorowaliśmy - ocenił Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas. - Mieliśmy małą liczbę zachorowań na odrę. Zapomnieliśmy o jednej rzeczy. Wszyscy, którzy odmawiają szczepień, powinni zapytać, jak było kiedyś. Część z państwa pójdzie jeszcze dziś na groby. Proszę zobaczyć, ile dzieci zmarło na infekcje. Teraz takich grobów nie ma i mam nadzieje, ze nie będzie - stwierdził Pinkas.

- Nie ma racjonalnego powodu, by powiedzieć, że szczepienie szkodzi. Mamy obowiązek obywatelski szczepić się, by nie zagrażać innym - dodał Główny Inspektor Sanitarny. Poinformował również, że odra "została do nas przywleczona" z innego kraju.

Szczepienia ochronne

Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne są przygotowane do zapewnienia szczepień ochronnych dla osób z kontaktu z chorymi do 72 h po ekspozycji. Profilaktyczne szczepienia, które mają służyć zahamowaniu rozprzestrzeniania się odry na Mazowszu, prowadzone są w wyznaczonych punktach: w przychodni w Pruszkowie, w Szpitalu Św. Anny w Piasecznie w gabinecie zabiegowym, w przychodni na ul. Banacha w Warszawie.

Trwają czynności pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pruszkowie oraz pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w m. st. Warszawie dotyczące opanowania i wygaszenia ognisk odry. Przez ostatnich kilka dni, w trakcie prowadzonych dochodzeń epidemiologicznych osoby, które nie pamiętały o fakcie zaszczepienia, dostarczyły dokumentację medyczną potwierdzającą szczepienia. Została ona zweryfikowana. Dzięki przyjętym szczepieniom przebieg choroby u niektórych pacjentów był lekki, skąpoobjawowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3dl9pd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dl9pd
Więcej tematów