Odnaleziono dokument Al‑Kaidy, który ujawnił plany organizacji w Mali
Dokument znaleziony w ruinach ośrodka treningowego Al-Kaidy w Timbuktu przez dziennikarzy z "Daily Telegraph" ujawnia, że islamscy radykałowie z góry zaplanowali podporządkowanie sobie rebeliantów z Mali. Jak pokazały kolejne miesiące, cele zakładane przez terrorystycznych liderów zostały niemal w pełni osiągnięte. Starannie utkany plan został przerwany dopiero przez francuską interwencję.
14.02.2013 | aktual.: 14.02.2013 20:26
Druk odnaleziony przez "Daily Telegraph" leżał w ruinach zbombardowanego w ubiegłym miesiącu ośrodka Al-Kaidy. Pozostałości budynku do dziś nie zostały uprzątnięte.
Dziennik poinformował, że dokument to sprawozdanie z 33. spotkania Al-Kaidy Islamskiego Maghrebu (AQIM), które odbyło się 18 marca 2012 roku. Znalezisko pozwala przyjrzeć się z bliska kulisom działań terrorystów. Na spotkaniu przywódcy AQIM omawiali możliwości, które stworzyła im rebelia islamistów z Ansar Dine i bojowników tuareskich.
Ton nadawał Abu Musab Abdul Wadoud, 42-letni Algierczyk, tytułowany "księciem". Przedstawił "propozycję i wizję przyszłości", a w praktyce plan przejęcia kontroli nad działaniami rebeliantów. Sam plan został wcześniej nakreślony przez Ahmeda Jebriego, jednego z głównych liderów organizacji.
"Klasyczna taktyka Al-Kaidy"
"Dokument ukazał centralnie zaplanowaną próbę wdrożenia klasycznej taktyki Al-Kaidy, czyli wykorzystania innych ekstremistów. Podobnie było w Afganistanie" - napisał dla "Daily Telegraph" prof. Michael Clark, dyrektor think-tanku Royal United Services Institute. "(Al-Kaida) sprzymierza się z innymi ruchami politycznymi, by je 'przejąć', prowadzić walki partyzanckie na spornych terytoriach i stworzyć nowy kalifat, który rozciągałby się daleko poza Bliski Wschód" - dodał.
W latach 90. to talibowie przejęli władzę w Afganistanie, opanowując kolejne terytoria. Al-Kaida wykorzystała sprzyjające warunki i przekształciła kraj w ośrodek rekrutacji i szkolenia terrorystów.
AQIM w Mali rzeczywiście planowało podobny manewr. W momencie spotkania rebelia w Mali była w początkowym stadium. Islamiści z Ansar Dine i Tuaregowie przejęli dopiero kilka miast na północy przy granicy z Algierią. W kolejnych dwóch tygodniach opanowali Timbuktu, Kidal i Gao - trzy najważniejsze miasta w północnym Mali.
Zgodnie z założeniami przedstawionymi na spotkaniu, AQIM stało się ważnym graczem w malijskiej rebelii. Terrorystyczna organizacja sprawowała nadzór nad większością lotnisk i baz treningowych, przejęła także kontrolę nad przerzutem broni. Dopiero styczniowa interwencja francuskiej armii, która wspomogła działania wojsk Mali, doprowadziła do odparcia islamistów z zajętych miast.