Trwa ładowanie...

Odmrażanie gospodarki w Polsce. Zmiany już od poniedziałku. Jest rozporządzenie premiera

Od poniedziałku wprowadzony zostanie kolejny etap odmrażania gospodarki w Polsce. Opublikowano nowe rozporządzenie premiera Mateusza Morawieckiego, regulujące wszystkie obowiązujące zasady. Otwierają się restauracje i salony fryzjerskie. Jest dużo precyzyjnych warunków.

Odmrażanie gospodarki w Polsce. Zmiany już od poniedziałku. Jest rozporządzenie premieraŹródło: East News
d2vlomv
d2vlomv

Kolejny etap odmrażania gospodarki wchodzi w życie. W sobotę w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie premiera w tej kwestii. Zawiera wszystkie szczegółowe wytyczne.

Przekraczanie granicy i kwarantanna

Zgodnie z nim cały czas wstrzymane jest przemieszczanie się pasażerów pociągami z przekraczaniem granicy Polski. Cały czas osoby, wjeżdżające do naszego kraju muszą przekazać funkcjonariuszowi Straży Granicznej informację nt. adresu zamieszkania bądź miejsca, w którym będzie ona przebywać oraz numer telefonu oraz odbyć, po przekroczeniu granicy państwowej, obowiązkową kwarantannę.

Zwolnieni z odbycia kwarantanny są jedynie załogi samolotów, rybacy, marynarze, kierowcy tirów, żołnierze, rolnicy, którzy maja gospodarstwo rolne po obu stronach granicy, pracownicy zagraniczni pracujący w Polsce bądź Polacy pracujący w państwach UE, uczniowie i studenci pobierający naukę w Polsce, dzieci, które chodzą do przedszkoli w sąsiadujących z RP krajami.

Jednak osoby te oraz opiekunowie uczniów i dzieci, o których mowa przekraczając granicę, są obowiązani udokumentować funkcjonariuszowi Straży Granicznej wykonywanie czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych w państwie Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) albo pobieranie nauki lub objęcie wychowaniem przedszkolnym w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym.

d2vlomv

Sanepid będzie mógł skrócić bądź zwolnić z odbywania kwarantanny także w wyjątkowych sytuacjach.

Koronawirus w Polsce. Imprezy, wystawy, kluby fitness i place zabaw

Cały czas nie może być prowadzona działalność związana z organizacją, promocją lub zarządzaniem imprezami, takimi jak targi, wystawy, kongresy, konferencje, spotkania, włączając działalności polegające na zarządzaniu i dostarczaniu pracowników do obsługi terenów i obiektów, w których te imprezy mają miejsce.

Wyjątkiem będą kina plenerowe i galerie sztuki.

Nie będą także otwarte place zabaw dla dzieci, salony tatuażu, kluby fitness, siłownie i sale zabaw.

d2vlomv

Koronawirus w Polsce. Zmiany dla dzieci i wiernych

Wyrażono zgodę na wychodzenie z domu bez opieki dorosłego opiekuna dzieci poniżej 13. roku życia oraz zmianę ograniczeń podczas mszy lub innego obrzędu religijnego. Na 1 uczestnika musi przypadać 10 m2. Dotychczas na 1 osobę przypadało 15 m2.

Jeżeli jednak budynek będzie mniejszy niż 50 m kw., wówczas we mszy będzie mogło brać udział nie więcej niż 5 osób. W pogrzebie będzie mogło brać udział 50 osób.

Odmrażanie gospodarki. Fryzjer przyjmie od poniedziałku

Również salony fryzjerskie planują wielkie otwarcie od 18 maja. Wizyta u fryzjera będzie jednak obwarowana bardzo konkretnymi wytycznymi.

d2vlomv

Między innymi klienci będą musieli umawiać się telefonicznie lub przez internet i przychodzić na konkretną godzinę. Nie będzie możliwości oczekiwania w kolejce w poczekalni. Obowiązuje oczywiście umycie po wejściu rąk oraz zarówno klient, jak i pracownik muszą mieć założone maseczki i rękawiczki.

Okazuje się, że fryzjerstwo to jedna z tych branż, na odmrożenie których Polacy najbardziej czekają. Już w trakcie konferencji premiera Mateusza Morawieckiego tylko jeden stylista fryzur, Leszek Czajka otrzymał kilkadziesiąt wiadomości z prośbą o rezerwację terminu.

d2vlomv

Odmrażanie gospodarki. Otwierają się restauracje

Od poniedziałku będą mogły się także otworzyć restauracje, salony kosmetyczne oraz kasyna. Właściciele tych miejsc muszą jednak spełnić konkretne wymagania. W restauracji znajdować się może nie więcej niż 1 osoba na 4 m2 powierzchni dostępnej dla klientów, z wyłączeniem obsługi. W sklepach i galeriach handlowych nie będzie mogło przebywać więcej osób niż jedna na 15 m kw.

Możliwe jest także uruchomienie działalności przy wyspie handlowej, pod warunkiem jednak, że w tym samym czasie będzie obsługiwana tylko 1 osoba.

Od 18 maja możliwe jest także prowadzenie zajęć praktycznych w szkołach policealnych, prowadzanie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, otwarcie placówek i instytucji z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną, takie jak schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe czy świetlice środowiskowe.

d2vlomv

Zezwala się także na wznowienie prób na planach filmowych, wznowienie nagrań fonograficznych i audiowizualnych, prowadzenie indywidualnych zajęć na uczelniach artystycznych.

Koronawirus w Polsce. Obiekty sportowe

Rząd wprowadza także zmiany w obiektach sportowych: na stadionach, boiskach, skoczniach, torach, orlikach, skateparkach może przebywać maksymalnie 14 osób (+ 2 trenerów), na otwartych pełnowymiarowych boiskach piłkarskich mogą przebywać maksymalnie 22 osoby (+ 4 trenerów).

Wyraża się także zgodę na organizację zajęć w obiektach zamkniętych. W salach i halach sportowych równocześnie będzie mogło ćwiczyć: 12 osób + trener (w obiektach do 300 m2), 16 osób + 2 trenerów (w obiektach od 301 do 800 m2), 24 osoby + 2 trenerów (w obiektach od 801 do 1000 m2), 32 osoby + 3 trenerów (w obiektach powyżej 1000 m2).

Cały czas obowiązują dotychczasowe zasady przemieszczania się oraz obowiązek zakrywania przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego ust i nosa.

Koronawirus na świecie. Mapa zagrożenia

W internecie dostępna jest mapa, która pokazuje, jaka jest skala problemu i dokąd już dotarł wirus. Interaktywna mapa dostępna jest TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2vlomv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vlomv
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj