Trwa ładowanie...

Odmrażanie gospodarki. 3. etap i nowe zasady od poniedziałku

Obostrzenia wprowadzone ze względu na epidemię koronowirusa zmieniły nasze życie. Od poniedziałku wprowadzony zostanie kolejny etap odmrażania gospodarki. Czego dotyczyć będą zmiany?

Odmrażanie gospodarki. 3. etap i nowe zasady od poniedziałkuŹródło: Flickr
d1cku5c
d1cku5c

Wśród wprowadzonych od poniedziałku zmian znalazły się regulacje dotyczące otwarcia salonów fryzjerskich i kosmetycznych, a także lokali gastronomicznych. Do zmian dojdzie także w transporcie czy edukacji.

Odmrażanie gospodarki. Trzeci etap luzowania obostrzeń. Otwarte salony fryzjerskie i restauracje
Trzeci etap odmrażania gospodarki i luzowania obostrzeń zakłada:

17 maja:

  • zgodę na wychodzenie z domu bez opieki dorosłego opiekuna dzieci poniżej 13. roku życia
  • zmianę ograniczeń podczas mszy lub innego obrzędu religijnego. Na 1 uczestnika musi przypadać 10 m2. Dotychczas na 1 osobę przypadało 15 m2.

18 maja:

  • otwarcie salonów kosmetycznych i fryzjerskich,
  • otwarcie restauracji, kawiarni, barów, a także wydzielonych przestrzeni gastronomicznych w centrach handlowych,
  • możliwość prowadzenia zajęć praktycznych w szkołach policealnych,
  • zezwolenie na przeprowadzanie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych oraz skupiających się na wczesnym wspomaganiu rozwoju i specjalistycznej rewalidacji,
  • otwarcie placówek i instytucji z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną (schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe, świetlice środowiskowe),
  • zgodę na działalność kin plenerowych (w tym samochodowych),
  • wznowienie prac na planach filmowych (z uwzględnieniem rygorów sanitarnych),
  • wznowienie nagrań fonograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury,
  • indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych,
  • wznowienie prób i ćwiczeń.

25 maja:

  • umożliwienie prowadzenia zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3 szkoły podstawowej
  • zgodę na prowadzenie konsultacji z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach. Konsultacje będą mogły odbywać się indywidualnie lub w małych grupach.
  • przywrócenie możliwości prowadzenia na uczelniach: zajęć dydaktycznych (dla studentów ostatnich lat studiów) oraz zajęć, które nie mogą być realizowane zdalnie.

1 czerwca:

  • prowadzenie konsultacji w szkołach z nauczycielami dla pozostałych uczniów ze wszystkich przedmiotów.

Trzeci etap odmrażania gospodarki. Zmiany w transporcie

Rząd podwyższył limit pasażerów w środkach transportu publicznego. Dzięki temu już 18 maja autobusem, metrem czy tramwajem będzie mogło jeździć równocześnie więcej osób. Zarządzający transportem publicznym podejmą decyzję, czy skorzystać z tej opcji. Na pokład pojazdów wejdzie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących, lub tyle, ile wynosi 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (w tym przypadku jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna).

Odmrażanie gospodarki. Zmiany w sporcie

Od 18 maja:

  • zwiększenie limitu osób, które mogą ćwiczyć na otwartych obiektach sportowych: - na stadionach, boiskach, skoczniach, torach, orlikach, skateparkach – może przebywać maksymalnie 14 osób (+ 2 trenerów); - na otwartych pełnowymiarowych boiskach piłkarskich – mogą przebywać maksymalnie 22 osoby (+ 4 trenerów).
  • zgoda na organizację zajęć w obiektach zamkniętych. W salach i halach sportowych równocześnie będzie mogło ćwiczyć: - 12 osób + trener (w obiektach do 300 m2), - 16 osób + 2 trenerów (w obiektach od 301 do 800 m2), - 24 osoby + 2 trenerów (w obiektach od 801 do 1000 m2), - 32 osoby + 3 trenerów (w obiektach powyżej 1000 m2).

Zobacz też: Koronawirus. Polityk Lewicy o Łukaszu Szumowskim: "przyjaciel Polski". Ma jednak "ale"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1cku5c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cku5c
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj