Trwa ładowanie...

Odmrażanie gospodarki i luzowanie obostrzeń. Wiadomo, co dalej z uczelniami

Co dalej z funkcjonowaniem uczelni? Anna Budzanowska, wiceminister w resorcie nauki i szkolnictwa wyższego, wystosowała apel do rektorów, w którym wyjaśnia obowiązujące od 25 maja zasady. Zajęcia prowadzone będą na odległość - z wyjątkami.

Odmrażanie gospodarki i luzowanie obostrzeń. Wiadomo, co dalej z uczelniamiŹródło: pixabay.com
d3szeub
d3szeub

Premier Mateusz Morawiecki razem z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim i ministrem kultury i dziedzictwa narodowego ogłosili rozpoczęcie kolejnego etapu luzowania obostrzeń. Na konferencji nie padło jednak ani jedno słowo o uczelniach.

O stopniowym znoszeniu ograniczeń w działalności uczelni i podmiotów prowadzących kształcenie doktorantów napisała z kolei wiceminister Anna Budzanowska. Wystosowała list do rektorów uczelni.

Jak w nim czytamy, od 25 maja 2020 r. do 30 września 2020 r. zajęcia ("prowadzone przez uczelnie nadzorowane przez MNiSW na studiach, studiach podyplomowych i w innych formach kształcenia oraz prowadzone w ramach kształcenia doktorantów prowadzonego przez uczelnie oraz przez inne niż uczelnie podmioty") będą realizowane tak jak do tej pory (od 12 marca).

d3szeub

Zobacz także: Beata Kempa o Donaldzie Tusku: jest aktywny inaczej

Czyli jak? "Z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, niezależnie od tego, czy zostało to przewidziane w programie danego kształcenia, przy czym stosowanie tego sposobu kształcenia jest obligatoryjne, a nie jak dotychczas uzależnione od możliwości infrastrukturalnych" - wyjaśnia Budzanowska. Są jednak wyjątki.

Uczelnie w obliczu koronawirusa. Możliwe zajęcia stacjonarne

Zajęcia na studiach, które ze względu na swoją specyfikę nie mogą być przeprowadzone w sposób zdalny - niezależnie od roku, na którym odbywa się obecnie kształcenie - mogą być realizowane w tradycyjny sposób w siedzibie uczelni lub jej filii. Rozwiązanie to dotyczy również zajęć na studiach podyplomowych oraz innych formach kształcenia, które ze względu na swoją specyfikę nie mogą być realizowane zdalnie (np. zajęcia w laboratoriach, kliniczne, ale także w formie praktyk zawodowych studentów).

d3szeub

Tak samo jest z zajęciami w ramach kształcenia doktorantów oraz z zajęciami dla studentów kształcących się na ostatnim roku studiów: pierwszego stopnia, drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich.

Budzanowska zaznacza, że decyzję w sprawie prowadzenia zajęć w siedzibie uczelni podejmuje rektor bądź kierownik placówki.

Koronawirus z Polsce i na świecie. Zobacz mapę. Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3szeub
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3szeub
Więcej tematów