Trwa ładowanie...
wyniki
16-11-2014 20:00

Odliczanie rozpoczęte - wkrótce pierwsze przybliżone wyniki

W wyborach samorządowych, przeprowadzonych 16 listopada 2014 roku wybieraliśmy blisko 47 tys. radnych do gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz blisko 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Odliczanie rozpoczęte - wkrótce pierwsze przybliżone wynikiŹródło: PAP, fot: Grzegorz Momot
ds52x96
ds52x96

O godzinie 21.00 zostało zakończone głosowanie. Na podstawie badania exit polls IPSOS dla TVP, Polsat News i TVN24 podamy pierwsze, przybliżone wyniki wyborów zaraz po zamknięciu lokali wyborczych, przed oficjalnymi wynikami podawanymi przez komisje wyborcze.

Pierwsze, cząstkowe wyniki wyborów Państwowa Komisja Wyborcza poda około 2.15 w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, Stefan Jaworski nie miał pewności czy system informatyczny Komisji będzie działał sprawnie w dniu wyborów samorządowych. Wyraził jednak nadzieję, że nie będzie problemów.

Jaworski dodał, że głosy liczy się metodą tradycyjną, zliczając karty do głosowania. System informatyczny służy zaś sprawdzaniu prawidłowości tego procesu. W komisjach wyborczych wszystkich szczebli sporządzane są papierowe protokoły, przekazywane następnie Państwowej Komisji Wyborczej. Przewodniczący zapowiedział jednak, że w tym roku dane będą przekazywane szybciej niż przy poprzednich wyborach.

ds52x96

Szef Komisji przyznał, że trudno powiedzieć, kiedy zostaną ogłoszone pełne wyniki wyborów. Wyraził nadzieję, że stanie się to we wtorek lub w środę. Przeprowadzenie wyborów będzie kosztować około 280 milionów złotych. To więcej, niż cztery lata temu, gdyż podniesiono diety dla członków komisji wyborczych.

Kto kandydował?

38 proc. kandydatów na radnych stanowiły kobiety; 62 proc. mężczyźni. Po raz pierwszy w wyborach samorządowych do rad obowiązywała kwota 35 proc. - czyli liczba nazwisk kobiet i mężczyzn nie mogła być mniejsza niż 35 proc. wszystkich nazwisk na liście. Ta zasada nie obowiązywała w wyborach do rad gmin (oprócz miast na prawach powiatu), gdzie wybory były przeprowadzane w jednomandatowych okręgach.

Kandydaci startujący w wyborach do rad mają średnio 46 lat; najmłodszy w dniu głosowania skończył 18 lat, najstarszy ma 94 lata.

Wśród kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast 16 proc. stanowiły kobiety, a 84 - mężczyźni. Średnia wieku to 49 lat; najmłodszy kandydat miał 25 lat, najstarszy - 77.

ds52x96
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ds52x96
Więcej tematów