Trwa ładowanie...
d3yg1lm

Odkryto figurkę mamuta sprzed 35 tys. lat

Archeolodzy badający jaskinię Vogelherd w
południowo-zachodnich Niemczech odkryli figurkę sprzed 35000 lat
przedstawiającą mamuta. Jest to zarazem najstarszy znany nauce
wyrób rzeźbiony w mamuciej kości - donosi serwis internetowy
Spiegel Online.

d3yg1lm
d3yg1lm

Odkrycia dokonał amerykański archeolog Nicholas J. Conard, który wraz z kolegami z Uniwersytetu w Tubingen, Michaelem Lingnau i Marią Malina, badał jaskinię Vogelherd w Jurze Szwabskiej w Badenii-Wirtembergii.

Raport z badań naukowców został opublikowany w ostatnim wydaniu magazynu "Archaeologische Ausgrabungen in Baden-Wurttemberg".

Jaskinia została odkryta w 1931 r. przez Gustawa Reika, archeologa z Tubingen, i jest znana z odnajdywanych tam licznych prymitywnych artefaktów, wykonanych przez pierwszych przedstawicieli współczesnego człowieka.

Naukowcom po raz pierwszy udało się odnaleźć kompletną figurkę mamuta w nienaruszonym stanie. Oprócz niej archeolodzy odkryli pozostałości figurki przedstawiającej lwa oraz fragmenty innej figurki mamuta i dwóch nierozpoznanych figurek.

d3yg1lm

Figurka mamuta jest drobna, mierzy zaledwie 3,7 centymetra długości i waży 7,5 grama, ale ma bardzo umiejętnie i dokładnie wykonane nacięcia. Przedstawia włochatego mamuta z wyraźnie zaznaczonym ogonem, mocnymi nogami i dynamicznie wygiętą trąbą. Postać zwierzęcia jest ozdobiona sześcioma krótkimi nacięciami, a na spodniej powierzchni jego nóg wyryto kilka krzyżujących się linii.

Część figurki lwa o długości 5,6 centymetra przedstawia wydłużony tułów z wyciągniętą szyją zwierzęcia. Zdobi ją około 30 delikatnych nacięć na grzbiecie.

Geologiczny kontekst znaleziska oraz jego datowanie wskazują, że figurki powstały w czasach kultury oryniackiej, która rozwijała się od 40000 do 20000 lat temu na terenach prawie całej Europy i miała związek z migracją pierwszych współczesnych ludzi i wypieraniem ludności neandertalskiej.

d3yg1lm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3yg1lm
Więcej tematów