Odkrycie na cmentarzysku sprzed 3 tysięcy lat
Dziesięć grobów ciałopalnych, pochodzących
sprzed około trzech tysięcy lat oraz dwie jamy osadowe odkryli
studenci archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, podczas
pierwszych dni wykopalisk, prowadzonych we wsi Lipnik
(Podkarpackie) - poinformował kierujący pracami dr
hab. Wojciech Blajer z Instytutu Archeologii UJ.
Znalezione urny są uszkodzone w różnym stopniu - powiedział Blajer. - Z wielu zostały tylko części przydenne. Odkryliśmy w nich m.in. wykonaną z brązu bransoletkę i szpilę, służącą prawdopodobnie do spinania ubrań. Lipnickie cmentarzysko powstawało przez kilkaset lat. Było dziełem ludów z grupy tarnobrzeskiej kultury łużyckiej.
Do najciekawszych tegorocznych odkryć należą ślady po słupach, które były filarami jakiejś budowli; mogło to być na przykład pomieszczenie, spełniające rolę dzisiejszej kaplicy cmentarnej, obok której wówczas spalano ciała zmarłych i składano ofiary.
Prace archeologiczne na tym cmentarzysku trwają już od 1998 roku. W tym czasie odkryto blisko 340 grobów ciałopalnych i setki urn. Natrafiono też na liczne ozdoby, głównie brązowe (pierścienie, kolie, wisiorki, bransolety).
Tegoroczne wykopaliska potrwają do końca sierpnia. Planuje się przekopać jeszcze około sześciu arów terenu. Badania będą kontynuowane w przyszłym roku, a być może także w następnych latach. Są finansowane przez podkarpackiego wojewódzkiego konserwatora zabytków oraz Uniwersytet Jagielloński.