Odkopali jamę grobową. IPN pokazał zdjęcia z Lublina
Szczątki co najmniej siedmiu osób odnalazł IPN podczas badań prowadzonych na Górkach Czechowskich w Lublinie. To prawdopodobnie ofiary niemieckie z okresu II wojny światowej.
Rzecznik prasowy IPN dr Rafał Leśkiewicz poinformował w środę, że przy szczątkach znajdujących się w jednej jamie grobowej odnaleziono pojedyncze przedmioty: fragmenty butów, guzików od drelichów albo piżam. Najprawdopodobniej należą do ofiar zbrodni niemieckich z okresu II wojny światowej.
Jak podał, odkrycia dokonano we wtorek późnym popołudniem. Oględziny odbyły się w środę. Szczątki znajdowały się ok. 10 metrów od miejsca, gdzie w ubiegłym roku IPN odnalazł trzy jamy grobowe.
- Spodziewamy się znalezienia kolejnych szczątków. Za wcześnie, żeby powiedzieć konkretnie coś więcej - powiedział Leśkiewicz.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
We wtorek IPN zakomunikował, że Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN rozpoczął szósty etap poszukiwań na Górkach Czechowskich w Lublinie. Prace prowadzone są w ramach śledztwa Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie. Celem badań jest odnalezienie niezidentyfikowanych miejsc pochówku ofiar terroru niemieckiego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Powrót maseczek coraz bliżej? Białystok podzielony
W maju 2022 r. w pobliżu obecnego placu zabaw na Górkach Czechowskich archeolodzy znaleźli pojedyncze fragmenty ludzkich kości. Podczas badań w listopadzie 2022 r. i w maju-czerwcu 2023 r. w centralnej części wąwozu głównego (w rejonie tzw. grobu legionisty) IPN natrafił na trzy zbiorowe mogiły, z których wydobyto szczątki należące do ok. 40 osób.
W tym roku IPN kontynuuje poszukiwania na południe od obszaru przebadanego w latach 2022-2023. Prace zaplanowano do 13 września br.
Na terenie Górek Czechowskich według ustaleń IPN w latach 1940-42 Niemcy dokonali co najmniej sześciu egzekucji. Na przełomie 1947 i 1948 r. przeprowadzono tam osiem ekshumacji, podczas których wydobyto łącznie 231 ciał. Ofiary pozostały w większości nierozpoznane. IPN podczas poszukiwań chciał zweryfikować informacje dotyczące możliwości istnienia na tym terenie nieujawnionych miejsc pochówków ludzi zamordowanych w okresie niemieckiej okupacji, jak również po 1944 r.
Czytaj także: