Odchudzić przywileje
Polacy chcą odebrania immunitetów posłom i
senatorom. Nieco łagodniej traktują sędziów i prokuratorów, którym
immunitety tylko by ograniczyli - pisze "Rzeczpospolita".
Od kilku tygodni sprawa byłego ministra sprawiedliwości Marka Sadowskiego bulwersuje opinię publiczną. Dziewięć lat temu w wypadku samochodowym z jego udziałem została ranna kobieta. Od tamtego czasu nie można wyświetlić okoliczności wydarzenia, określić, kto był winien, bo Sadowskiego chroni immunitet - najpierw sędziego, potem prokuratora. Ostatnio prokuratora prokuratury krajowej, którym został po odejściu z ministerstwa - przypomina dziennik.
Wielu prawników zwraca uwagę, że w samym immunitecie nie ma nic złego - ma chronić niezawisłości najważniejszych ludzi w państwie. Problemem w tym, że jest nadużywany, np. do ukrywania jazdy po pijanemu. Jak pokazuje sondaż, ponad połowa (52%) Polaków uważa, że immunitet prokuratorów i sędziów należy ograniczyć do spraw związanych bezpośrednio z ich pracą. Całkowitego zniesienia ich ochrony chciałoby odpowiednio 37 i 36% Polaków - informuje "Rzeczpospolita".
W obecnym Sejmie jest rekordowa liczba posłów, którym uchylano immunitet bądź sami się go zrzekali. Ale posłowie nader często korzystają z przysługującej im ochrony. Jak pokazuje sondaż gazety, najwięcej Polaków, bo 49%, chce, by immunitet przysługujący posłom i senatorom został całkowicie zniesiony - podaje gazeta.
45% Polaków chciałoby ograniczenia go jedynie do sytuacji związanych z funkcją parlamentarzysty. Tylko czterech na stu pytanych uważa, że parlamentarzyści powinni pozostać chronieni tak jak dotychczas. Sondaż "Rzeczpospolitej" przeprowadziła PBS 4 i 5 września na 1029-osobowej reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków.