Trwa ładowanie...

Od poniedziałku ruszy system rejestracji obywateli Ukrainy przez samorządy

Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker poinformował, że od poniedziałku wszystkie samorządy w Polsce będą mogły rozpocząć proces rejestracji obywateli Ukrainy.

Uchodźcy z Ukrainy w Medyce Uchodźcy z Ukrainy w Medyce Źródło: Agencja Forum, fot: Lukasz Dejnarowicz
d5kuy2o
d5kuy2o

- Przygotowujemy się na proces rejestracji obywateli Ukrainy. To jest niezwykle ciężki proces, który od poniedziałku się zacznie w związku z wejściem w życie w niedzielę ustawy - powiedział w piątek wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

- Od poniedziałku wszystkie samorządy w Polsce będą mogły przygotowywać u siebie taki proces. Testy systemów odbywają się od paru dni. Są w to zaangażowane samorządy. Jest przygotowany podręcznik dla samorządów, jak to zrobić. Jak tłumaczyć z cyrylicy, także z języka ukraińskiego różne ważne informacje, które samorząd musi pobrać od takiej osoby - tłumaczył Szefernaker.

Wskazał, że w najbliższych dniach samorządy otrzymają cztery tysiące czytników do odbierania linii papilarnych sfinansowanych przez państwo. - Po to, żeby nadając PESEL tym osobom wziąć od nich odciski linii papilarnych i zrobić zdjęcie. Również to będzie finansowane - zapowiedział.

Zgromadzenie Narodowe zwołane przez Polskę. "Zmienia się rzeczywistość europejska i światowa"

- Rozmawialiśmy o wycenie tych wszystkich działań samorządów. Samorządy zgodziły się na propozycje, które przedstawiliśmy. Odbywają się webinaria, szkolenia właśnie, żeby wszyscy mogli skorzystać z tego systemu - podkreślił Szefernaker.

d5kuy2o

System będzie gotowy w niedzielę. - W niedzielę dajemy taki czas samorządom, żeby mogły sobie przetestować, aby od poniedziałku móc ruszyć pełną parą, jeżeli chodzi o rejestracje - mówił.

Podczas konferencji wiceszef MSWiA poinformował też, że od pierwszego dnia wojny na Ukrainie Agencja Rezerw Strategicznych wydała 100 tysięcy łóżek. - To jest baza łóżek, z której skorzystaliśmy do wydania w takich miejscach, gdzie te łóżka były potrzebne. Koce, pościele na halach, które są tworzone w takich miejscach, gdzie trzeba było po prostu je wyposażyć. To państwo zapewniło i państwo w dalszym ciągu będzie to zapewniać w najbliższych tygodniach - przekazał.

- Jak tylko wejdzie w życie ustawa w poniedziałek lub wtorek te działania, które podjęły samorządy będą refinansowane. Nie wiem, skąd te głosy, że nie będzie refinansowania. Rząd z budżetu państwa refinansuje samorządom działania związane z pomocą humanitarną - podkreślił wiceszef MSWiA.

d5kuy2o
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d5kuy2o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d5kuy2o
Więcej tematów