Od początku wakacji w Polsce utonęło blisko 240 osób
Policja apeluje o ostrożność nad wodą. Od początku wakacji w Polsce utonęło blisko 240 osób. Najczęściej powodem tych wypadków jest alkohol i brawura podczas kąpieli, zwykle na niestrzeżonych kąpieliskach.
Rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski apeluje o bezpieczne zachowanie podczas ostatnich w te wakacje dni wypoczynku nad wodą. Zauważa, że nawet w Holandii wypadkom ulegają głównie Polacy. Z holenderskich badań wynika, że to obywatele naszego kraju, a także innych państw Europy Środkowo-Wschodniej najczęściej zachowują się niebezpiecznie podczas pływania. - Czy to Holendrzy muszą dopiero dostrzec, że my nie potrafimy zachować się nad wodą? - pyta Mariusz Sokołowski.
Rzecznik komendanta głównego policji przypomina, że na "kulturę pływania" składa się nie tylko wchodzenie do wody wyłącznie na trzeźwo, ale także respekt wobec żywiołu, jakim jest woda. Należy również korzystać z miejsc, które są przygotowane do pływania, najlepiej strzeżonych przez ratowników. Kultura pływania to także niewchodzenie do głębokiej wody, gdy wiemy, że nie potrafimy świetnie pływać.
Najtragiczniejszym dniem pod względem utonięć była niedziela 28 lipca - w wodzie zginęło wtedy aż 19 osób. Tydzień później również w niedzielę utonęło 18 osób.