SpołeczeństwoOd pocałunku do gorącego seksu

Od pocałunku do gorącego seksu

6 lipca to Światowy Dzień Pocałunku. – Obecnie całus przybiera nową, graficzną formę. Wiele osób wysyła sobie buziaki za pomocą popularnych SMS-ów czy zamieszcza je na komunikatorach GG. To pomaga budować atmosferę intymności, bliskości – mówi dr Wiesław Ślósarz, seksuolog i psycholog.

Od pocałunku do gorącego seksu
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

W relacjach damsko-męskich pocałunek służy przede wszystkim budowaniu silnej więzi partnerskiej. – Jeżeli przyzwalam na to, żeby kobieta całowała mnie w usta i z drugiej strony otrzymuję identyczne przyzwolenie, to znaczy, że nasza znajomość przechodzi na kolejny etap – mówi dr Ślósarz. Podkreśla, że pocałunek odgrywa bardzo ważną rolę w inicjacji kontaktu seksualnego. To, jaki jest to pocałunek – delikatny czy mocny, namiętny czy nie – pokazuje już czy partnerzy mają ochotę na seks. Można dać partnerowi buziaka na dobranoc, a za chwilę odbyć z nim stosunek. O wadze pocałunku świadczą też sytuacje, w których małżonkowie kłócą się lub są w separacji. Seksuolog tłumaczy, że nie całują się wtedy, bo nie ma między nimi sfery intymności czy chęci pogłębiania więzi.

Dr Ślósarz zauważa, że pocałunek przybiera dziś nową formę. Kiedyś przesyłanie sobie emotikonów było rzadkie, a dziś występuje lawinowo. Takie graficzne uśmieszki czy całuski również pomagają budować więź intymności i bliskości między dwiema osobami. Pytany o to, czy pocałunek jest ważniejszy dla kobiety niż mężczyzny zaprzecza. – Społeczne przekonanie jest właśnie takie. Jest to jednak nieprawda. Pocałunek jest ważny przede wszystkim dla pary, utrzymania więzi i intymności, więc oboje partnerzy go potrzebują.

Izabela Kielczyk, psycholog, mówi, że święta takie jak Światowy Dzień Pocałunku są ludziom bardzo potrzebne. Dzień pocałunku pokazuje, że sfera intymności wciąż jest dla ludzi ważna. I tu nie chodzi tylko o seks, ale również pracę. Jeżeli na przykład wysyłamy komuś emotikony, to znaczy, że go lubimy. Z taką osobą o wiele łatwiej się pracuje. Często jest tak, że ludzie, którzy są dobrzy i w jakiś sposób przyciągają innych do siebie, odchodząc, zabierają firmie klientów.

Psycholog radzi, żeby w kontakcie ze współpracownikami pozostać przy uścisku ręki. Pocałunki, na przykład w policzek, lepiej jest zachować na specjalne okazje.

Anna Kalocińska, Wirtualna Polska

Czym jest dla Ciebie pocałunek? Wypowiedz się!

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)