Trwa ładowanie...

Zmiany w restauracjach. Od lipca wchodzą w życie unijne zapisy

W sieci mnóstwo negatywnych opinii zbiera decyzji Unii Europejskiej, przez którą producenci muszą przytwierdzać nakrętki do butelek. To nie jedyna zmiana, jaka czeka konsumentów, producentów, czy lokale gastronomiczne. Kolejne wchodzą w życie już 1 lipca.

Od lipca kolejne zmiany. "Gubią się konsumenci i mały biznes"/zdjęcie ilustracyjneOd lipca kolejne zmiany. "Gubią się konsumenci i mały biznes"/zdjęcie ilustracyjneŹródło: Unsplash
d3r0kok
d3r0kok

Po przytwierdzonych do butelek nakrętkach przyszła kolej na następne zmiany. Tym razem na cenzurowanym będą opakowania, w których wydawane są w lokalach posiłki lub napoje na wynos.

Od lipca 2024 r. lokale mają obowiązek oferować konsumentom opakowania alternatywne - a więc kubki i pojemniki na posiłki wielorazowego użytku lub takie, które są wykonane z materiałów innych niż tworzywa sztuczne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dyrektywa Single Use Plastic (SUP) - ograniczanie plastiku (napisyPL)

Wszystkie te zmiany to konsekwencja wprowadzenia dyrektywy SUP (Single Use Plastic). Weszła w życie 24 maja 2023 r., ale obowiązki z niej wynikające wchodzą w życie w różnych terminach.

"Gubią się zwłaszcza konsumenci i mały biznes"

O problemach, nie tylko konsumentów, ale i branży, związanych z SUP mówi Magdalena Dziczek, członkini zarządu Związku Pracodawców EKO-PAK i współautorka raportu Przewodnik SUP 2024.

d3r0kok

- W tym gąszczu gubią się zwłaszcza konsumenci i mały biznes. Coraz powszechniej pojawiające się przytwierdzone do butelek nakrętki rozgrzały internet do czerwoności - konsumenci nie rozumieją tego rozwiązania, nie uważają go za potrzebne i wskazują, że jest to po prostu niewygodne. Z drugiej strony mamy całą masę punktów gastronomicznych, których właściciele dopiero co oswoili się z obowiązkiem pobierania opłat za opakowania, a już od lipca muszą wdrożyć nowy i oferować klientom możliwość zakupu posiłku lub napoju w opakowaniu wielokrotnego użytku. Do tego dochodzą kwestie sprawozdawcze i podatkowe - wszystkie te opłaty wraz z opłatą przeznaczaną na uprzątanie terenów publicznych należy najpóźniej do marca przyszłego roku wnieść na konto Marszałka Województwa. Wielu producentów przekąsek może jeszcze nie wiedzieć, że paczki i owijki, w których sprzedają swoje produkty także podlegają ewidencji oraz opłatom - wylicza Dziczek w rozmowie z portalspozywczy.pl

Źródło: portalspozywczy.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3r0kok
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3r0kok
Więcej tematów