PolskaOd 2007 r. będzie łatwiej skorzystać z funduszy UE

Od 2007 r. będzie łatwiej skorzystać z funduszy UE

Włączenie do polskiego budżetu środków
pochodzących z Unii to najważniejsza zmiana, jaką niesie
nowelizacja ustawy o finansach publicznych. Ma ona wejść w życie
od 1 stycznia 2007 r., ale wcześniej musi ją przyjąć Sejm. Budżet
na 2007 rok zakłada już rozwiązania określone w nowelizacji
ustawy, pisze "Gazeta Prawna".

Beneficjenci środków unijnych będą mogli ubiegać się o te środki na dotychczasowych zasadach. Będą mogli jednak łatwiej i szybciej pozyskiwać pieniądze, dzięki możliwości ich przesunięć między programami. Komisja Europejska nie będzie zgłaszała zastrzeżeń do tej procedury.

Kolejną istotną zmianą, zwłaszcza dla gmin, jest wprowadzenie zasady wieloletniego budżetowania. Dzięki zmianom w ustawie gminy będą mogły zaciągać pożyczki do wartości całego projektu współfinansowanego z pieniędzy Unii Europejskiej. Ponadto gminy będą mogły zawierać kontrakty z wykonawcami na wiele lat, a nie tylko na bieżący rok. W praktyce oznacza to, że przetargi na różne zadania nie będą musiały być przeprowadzane co roku, co stanowiło dla gmin duży problem.

Włączenie środków UE do budżetu oznacza m.in. rezygnację z prefinansowania, czyli z potrzeby finansowania zadania jeszcze przed rozpoczęciem jego realizacji. Wszystkie pieniądze ze Wspólnoty będą zgromadzone w jednym miejscu. Ich dysponent, czyli przedsiębiorca, gmina czy instytucja korzystająca z pomocy, będzie wiedział, na co przeznaczane są pieniądze i jakie środki jeszcze mu zostały do wydania.

Tomasz Nowakowski podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego powiedział "Gazecie Prawnej", że zmiany w ustawie o finansach publicznych będą przełomem w wydatkowaniu funduszy unijnych. Na włączeniu tych środków do budżetu zyskamy wszyscy. Po pierwsze, system będzie prostszy, ponieważ zamiast wielu, rozproszonych źródeł finansowania będziemy mieli jedno, w budżecie. Po drugie, dotychczas problemem było zachowanie proporcji, czyli określenie, ile finansujemy z części unijnej, a ile z części polskiej. Jeśli to wszystko wprowadzimy do budżetu państwa, to problem zniknie. Po trzecie, łatwiejsze będzie zarządzanie realizacją programów i projektów, ponieważ będzie możliwość przesuwania środków na realizację najpotrzebniejszych zadań. (PAP)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)