Trwa ładowanie...
d1s9aos

Od 2005 r. zakazane wszelkie testy na zwierzętach

Od 2005 r. w krajach Unii Europejskiej zakazane będzie przeprowadzanie na zwierzętach prób kosmetyków i tworzących je składników. Taką dyrektywę przyjęli we wtorek deputowani parlamentu europejskiego.

Share
d1s9aos

Nowa dyrektywa modyfikuje przepis z 1976 r. i przewiduje, że poczynając od 2005 r. zakazane będzie przeprowadzanie doświadczeń na zwierzętach przy badaniu pojedynczych składników lub ich mieszanki dla przemysłu kosmetycznego, jeśli istnieją testy alternatywne.

Przede wszystkim chodzi o badanie na zwierzętach ewentualnej toksyczności składników dla ludzi, i ich właściwości alergogennych.

Na mocy tej dyrektywy, do sprzedaży nie będą dopuszczane nowe kosmetyki, produkowane ze składników testowanych na zwierzętach. Te, nad którymi badania na zwierzętach prowadzono przed wejściem w życie nowych przepisów, będą mogły pozostać na rynku maksymalnie przez 10 lat.

Wymagane będzie jednak zaznaczenie na opakowaniu, że w procesie opracowania kosmetyku korzystano z prób na zwierzętach.

Według ruchów obrony zwierząt, w krajach UE co roku uśmiercanych jest do celów testów kosmetycznych co najmniej 40 tys. królików, świnek morskich, szczurów i myszy. (mag)

d1s9aos
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1s9aos
Więcej tematów