Trwa ładowanie...
df1axkv

Obywatele RP zapowiadają kontrmiesięcznicę smoleńską

Obywatele RP pod Pałacem Kultury i Nauk oddali cześć Piotrowi S., który 19 października podpalił się w ramach protestu i kilka dni później zmarł. Zapowiedzieli jednocześnie, że w grudniu zorganizują kontrmiesięcznicę smoleńską na Krakowskim Przedmieściu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Uczestnicy manifestacji pod Pałacem Kultury i Nauki, w miejscu, gdzie podpalił się Piotr S.
Uczestnicy manifestacji pod Pałacem Kultury i Nauki, w miejscu, gdzie podpalił się Piotr S. (PAP/EPA)
df1axkv

Obywatele RP zgromadzili się w piątek o godz. 20 pod Pałacem Kultury i Nauki w miejscu, gdzie 19 października podpalił się 54-letni Piotr S.

Lider Obywateli RP Paweł Kasprzak w swoim wystąpieniu tłumaczył nieobecność ruchu na Krakowskim Przedmieściu, gdzie odbywały się obchody 91 miesięcznicy smoleńskiej. - Są rzeczy ważniejsze niż to, żeby robić na złość (prezesowi PiS Jarosławowi) Kaczyńskiemu - podkreślił. Jak zaznaczył, konflikt między Obywatelami RP a zgromadzonymi na miesięcznicy "to ostatnia rzecz, w której chcielibyśmy dzisiaj uczestniczyć".

Podczas zgromadzenia odczytano list, który zostawił po sobie Piotr S., a Kasprzak wyrecytował wiersz Czesława Miłosza "Campo di fiori". Odtworzona została również piosenka zespołu Chłopcy z Placu Broni "Kocham Wolność". Kasprzak przywołał też inne osoby, które w przeszłości dokonały samospalenia. Jak dodał "to w takiej samotności rodzi się pragnienie, by krzykiem jak najbardziej rozpaczliwym budzić uśpione ludzkie sumienia".

df1axkv

Zapowiedział, że Obywatele RP będą uczestniczyć w grudniowej kontrmiesięcznicy 10 grudnia. Pod miejscem, w którym podpalił się Piotr S. złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Według mediów, Piotr S. przed podpaleniem się rozdawał przechodniom ulotki, na których spisał 15 powodów jego protestu. Ulotki zawierały też wezwanie "do wszystkich Polek i Polaków, tych, którzy decydują o tym, kto rządzi w Polsce, aby przeciwstawili się temu, co robi obecna władza i przeciwko czemu on protestuje".

df1axkv

Podziel się opinią

Share
df1axkv
df1axkv
Więcej tematów