Niemiec skazany na śmierć. Łukaszenka zdecydował
Niemiec Rico Krieger, skazany na Białorusi na karę śmierci, zwrócił się do Alaksandra Łukaszenki z wnioskiem o ułaskawienie – powiadomił na Telegramie kanał służb prasowych białoruskiego dyktatora. Ostatecznie Łukaszenka ułaskawił obywatela Niemiec.
30.07.2024 | aktual.: 30.07.2024 21:06
Wiele informacji, które podają rosyjskie oraz białoruskie media państwowe lub oficjele, prawdopodobnie nie jest prawdziwych. Takie doniesienia mogą być elementem wojny informacyjnej ze strony Federacji Rosyjskiej i Republiki Białorusi.
Białoruski przywódca Alaksandr Łukaszenka ułaskawił Rico Kriegera, obywatela Niemiec, który został na Białorusi skazany na śmierć. O decyzji Łukaszenki powiadomiły jego służby prasowe. Niemieckie ministerstwo spraw zagranicznych potwierdziło agencji dpa ułaskawienie. Rzeczniczka prasowa powiedziała, że "to przynosząca ulgę wiadomość".
Wcześniej we wtorek służby prasowe Łukaszenki powiadomiły, że Krieger wystąpił do niego z wnioskiem o akt łaski. Niemiec, na co zwracają uwagę obrońcy praw człowieka, nie zaskarżył wyroku śmierci, chociaż przysługiwało mu takie prawo.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Białoruska opozycja podejrzewa, że Łukaszenka zażądał wysokiej ceny za ułaskawienie. Łukaszenka mógłby na przykład w imieniu Władimira Putina, od którego jest politycznie i ekonomicznie zależny, zażądać uwolnienia Rosjanina skazanego za morderstwo w berlińskim parku Tiergarten, napisała agencja dpa.
Białoruś. Niemiec skazany na śmierć
Rico Krieger został skazany na śmierć 24 czerwca. Władze oskarżyły go o zorganizowanie wybuchu na stacji kolejowej w miejscowości Azjaryszcza pod Mińskiem w październiku 2023 roku.
Skazanie Kriegera to pierwszy wyrok wydany na podstawie artykułu kodeksu karnego o "akcie terroru", odkąd w 2022 r. na Białorusi wprowadzono zmiany prawne umożliwiające szersze stosowanie najwyższego wymiaru kary.
Wiasna, Międzynarodowa Organizacja na rzecz Praw Człowieka (FIDH) i inne organizacje zaapelowały do władz w Mińsku o wstrzymanie wykonania wyroku. "W świetle przypadków poważnego łamania praw człowieka na Białorusi, z których wiele można zakwalifikować jako zbrodnie przeciwko ludzkości, w tym liczne i systematyczne (przypadki) łamania prawa do należytej procedury i sprawiedliwego procesu (…) stosowanie kary śmierci wywołuje szczególne zaniepokojenie" - podkreślono.