"Getto" dla dzieci. Rodzice są oburzeni decyzją miasta
Zespół Szkół Specjalnych to jedyna publiczna placówka w Opolu, w której uczą się dzieci z niepełnosprawnościami. Ze względu na brak miejsca władze miasta zdecydowały o przydzieleniu szkole kolejnego budynku. Lokalizacja oburzyła rodziców. "To współczesne getto" - twierdzą opiekunowie. Sprawę szczegółowo opisał tygodnik "Wprost".
Zespół Szkół Specjalnych posiada już dwa budynki, jednak ze względu na brak miejsca potrzebny jest kolejny. Władze Opola przydzieliły placówce lokal przy ul. Torowej. Decyzja oburzyła rodziców - donosi "Wprost". - Ten budynek i lokalizacja to wstyd i porażka. Jako matki, rodzice i opiekunowie, jesteśmy przerażeni - powiedziała tygodnikowi matka jednej z uczennic, Małgorzata Piechota. - To przemysłowa, zaniedbana, wręcz niebezpieczna część miasta, gdzie nawet nie ma normalnej drogi dojazdowej - stwierdziła, dodając że lokalizacja uniemożliwia dotarcie do szkoły niezmotoryzowanym rodzicom, których dzieci poruszają się na wózkach inwalidzkich.
"Współczesne getto"
Małgorzata Piechota opisała otoczenie budynku jako wyjątkowo nieprzyjazne. - (...)Nie ma prostych chodników, są sterty śmieci i gruzu, zardzewiałe bramy oraz mury z kolczastymi drutami(...). Czujemy się opuszczeni, tak jak te psy w schronisku. To miejsce jest współczesnym gettem dla naszych dzieci - stwierdziła kobieta.
Władze miasta bronią swojej decyzji. Budynek przy ul. Torowej wchodzi w skład Zespołu Placówek Oświatowej i funkcjonuje jako lokal szkolny od 1963 r., zaznaczono. Rzecznik prezydenta Opola Adam Leszczyński uważa, że lokalizacja nie stwarza ani niedogodności, ani zagrożenia. Ponadto budynek jest w trakcie modernizacji. - Dobudowano już windę, wyremontowano dwa piętra z myślą o uczniach z niepełnosprawnościami. Utworzono specjalistyczne, nowoczesne pracownie, odpowiednie sanitariaty, wyremontowano salę gimnastyczną wraz z zapleczem - przekazał urzędnik.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Groźna kolizja w Zakopanem. Jeden z pojazdów dachował
Ponad 150 tys. wniosków o wsparcie osób z niepełnosprawności
Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Łukasz Krasoń poinformował PAP, że do wojewódzkich zespołów ds. orzecznictwa (WZON) wpłynęło już ponad 150 tys. wniosków o świadczenie wspierające. To nowe świadczenie, wprowadzone na mocy ustawy, która weszła w życie 1 stycznia 2024 r., ma na celu wsparcie osób z niepełnosprawnościami.
Aby otrzymać takie świadczenie, osoba z niepełnosprawnością musi najpierw zgłosić się do WZON, który dokonuje punktowej oceny poziomu potrzeby wsparcia. Po otrzymaniu decyzji od WZON, osoba uprawniona musi złożyć wniosek o wypłatę świadczenia do ZUS. - Mamy zatrzęsienie wniosków o świadczenie wspierające. Do WZON-ów wpłynęło ich już ponad 150 tys. - powiedział Krasoń, dodając, że proces określenia potrzeby wsparcia przeszło już ponad 3 tys. osób.
Źródło: Wprost, PAP
Czytaj więcej: