Obrońcy zakładów Azot w Siewierodoniecku dostali "propozycję". Mają się poddać
W schronach pod zakładami chemicznymi Azot w Siewierodoniecku ukrywa się 540-560 osób - poinformował we wtorek rano szef miejskich władz Ołeksandr Striuk. Im oraz ukraińskim żołnierzom, którzy tam się znajdują, resort obrony Rosji przedstawił ultimatum. Cywile mogą się w środę ewakuować korytarzem humanitarnym, a żołnierze mogą się poddać, by ratować życie.
"Kierując się humanitarnymi zasadami, Siły Zbrojne Rosji i formacje Ługańskiej Republiki Ludowej są gotowe do przeprowadzenia operacji humanitarnej mającej na celu ewakuację ludności cywilnej. W tym celu od 08:00 czasu moskiewskiego do 20:00 czasu moskiewskiego 15 czerwca otwiera się korytarz humanitarny w kierunku północnym do miasta Swatowe w Ługańskiej Republice Ludowej" - informuje rosyjska agencja Interfax, powołując się na resort obrony.
Białą flagę, na znak złożenia broni, mają wywiesić ukraińscy żołnierze, broniący zakładów Azot. "Federacja Rosyjska gwarantuje im zachowanie życia i przestrzeganie wszystkich norm Konwencji Genewskiej o traktowaniu jeńców wojennych, jak to miało miejsce w przypadku tych, którzy wcześniej poddali się w Mariupolu" - głosi cytowane przez Interfax oświadczenie rosyjskiego resortu obrony.
Rosjanie mają zdobyć miasto do 22 czerwca?
W schronach pod zakładami chemicznymi Azot w Siewierodoniecku ukrywa się 540-560 osób; zgromadzono tam zapasy żywności, a cywilom próbują też pomagać żołnierze i policja, lecz zapewnienie wsparcia podczas ciągłych rosyjskich ostrzałów to duże wyzwanie - poinformował we wtorek rano szef miejskich władz Ołeksandr Striuk.
- Wróg próbuje zniszczyć zakłady Azot, zrujnować je w drobny mak - stwierdził Striuk. - Sytuacja wojskowa w mieście zmienia się z godziny na godzinę. Można ocenić ją jako kontrolowaną przez ukraińskie siły, lecz trudną. Rosjanie bezustannie atakują - dodal.
W poniedziałek szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj poinformował, że siły najeźdźcy opanowały już zdecydowaną większość Siewierodoniecka, a w zakładach chemicznych Azot schroniło się blisko 500 cywilów, w tym ok. 40 dzieci.
W niedzielę ukraiński ekspert wojskowy Ołeh Żdanow przekazał doniesienia, jakoby prezydent Władimir Putin wyznaczył dowódcom armii termin 22 czerwca, do którego Siewierodonieck powinien znaleźć się pod kontrolą Kremla.
Źródło: interfax.ru, PAP