Trwa ładowanie...

Obrazy wyśmiewające polityków PiS usunięte z galerii. Autor dla WP: robią cyrk z tragedii smoleńskiej

Wystawa "Polska Golgota, czyli Ołtarz Hipokryzji” została zakazana w Istebnej. Wójt gminy i właściciel galerii uznali, że obraża uczucia religijne. Protestować mieli też mieszkańcy. - To był prywatny pokaz. Jeżeli ktoś się poczuł urażony, to przepraszam - mówi WP autor obrazów Piotr Jakubczak.

Share
Obrazy wyśmiewające polityków PiS usunięte z galerii. Autor dla WP: robią cyrk z tragedii smoleńskiej  Źródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
dajydwe

O kontrowersyjnej wystawie i "oburzeniu mieszkańców" pierwsza napisała "Gazeta Polska Codziennie". Na satyrycznych obrazach Piotra Jakubczaka, wykorzystujących elementy symboliki chrześcijańskiej, przedstawiono prezesa PiS na krzyżu, w hełmie powstańca i biało-czerwonych slipach, Krystynę Pawłowicz trzymającą kota Kaczyńskiego, prezydenta za zasłoniętymi oczami, Beatę Szydło jako Matkę Boską z "Piety" Michała Anioła trzymającą na kolanach o. Rydzyka. Jest też Macierewicz powożący rydwan, który ciągną uwiązani na smyczy Edmund Janniger i Bartłomiej Misiewicz. W tle widać wrak tupolewa.

Właściciel galerii zasłania się niewiedzą, działacz PiS niedowierza

Artysta mówi Wirtualnej Polsce, że to był zamknięty, prywatny pokaz. Zdaniem lokalnego działacza PiS‑u Jana Legierskiego - jak donosiła "GPC" - jest to niemożliwe, żeby wójt i właściciel galerii nie wiedzieli wcześniej, co ma przedstawiać wystawa.

dajydwe

Zobacz wideo: Miesięcznice smoleńskie. Oto koszt zabezpieczenia obchodów do 2020 r.

Wójt Henryk Gazurek nie kryjąc oburzenia kazał usunąć obrazy z galerii mieszczącej się w budynku gminy. Napisał na stronie urzędu, że "wystawa obraża uczucia religijne mieszkańców, którzy w ogromnej wiekszości są ludźmi wierzącymi".

Właściciel galerii Jan Kukuczka w oficjalnym komunikacie również wyraził ubolewanie, że doszło do "prezentacji trzech obrazów artysty, o których wcześniej nie miał żadnej wiedzy". Przeprosił też mieszkańców i wójta za incydent. Obiecał, że "sztuka, która godzi w uczucia religijne nigdy więcej w galerii się nie pojawi". Internauci nie wierzą w zapewnienia właściciela galerii, że nie widział obrazów, jeden nawet zamieścił zdjęcie z uśmiechniętym Kukuczką na tle wspomnianych obrazów. Niektórzy zarzucają mu w tym konktekście hipokryzję.

"Na tragedii smoleńskiej zrobiono cyrk"

- Ja nie planowałem prowokacji. Zdjęcia znalazły się na Facebooku i wtedy się zaczęło. Jestem apolityczny i mam nadzieję, że ten szum medialny się wyciszy - tłumaczy WP Piotr Jakubczak. Malarz, niepraktykujący katolik, jak sam o sobie mówi, wyjaśnia, że satyra była wymierzona "w głupotę i chamstwo polityków, upolitycznienie Kościoła, a nie w religię". - Nikt nie ma prawa do krzyża, tytułu zbawcy narodu (Jarosław Kaczyński mówił kiedyś żartując, że zostanie "emerytowanym zbawcą narodu" - przyp. red.). Na tragedii smoleńskiej zrobiono cyrk - podkreśla artysta.

Zdaniem Jakubczaka całe zamieszanie zostało wywołane przez działaczy PiS. - Jeśli uraziłem czyjeś uczucia religijne, to przepraszam. Podkreślam jednak, że pokaz obrazów nie był publiczny. Jeśli komuś się nie podoba, niech nie ogląda w internecie. A podobieństwo postaci do polityków jest przypadkowe, ja tylko sugeruję, że to są ci ludzie - dodaje malarz w rozmowie z Wirtualną Polską. Twierdzi, że obrazy mialy być nawiązaniem do "Golgoty Jasnogórskiej" Jerzego Dudy-Gracza, a on sam chciałby przejąć pałeczkę po autorze m.in. cyklu "Polaków portret własny".

dajydwe

Na uwagę, że Duda-Gracz nie naśmiewał się z prawdziwych bohaterów sceny politycznej czy kościelnej, malarz odpowiada, że bohaterowie "Golgoty" byli przedstawiani również satyrycznie.

Już kilkadziesiąt osób chciało kupić obrazy Jakubczaka, ale malarz mówi, że nie są na sprzedaż.

dajydwe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dajydwe
dajydwe
Więcej tematów