ycipk-2y6zds
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
aukcja

Obraz znaleziony na śmietniku sprzedano za mln dolarów!

Obraz znanego meksykańskiego
artysty Rufino Tamayo, znaleziony przed kilku laty na stercie
śmieci, osiągnął na aukcji południowoamerykańskiej
sztuki w Nowym Jorku cenę przekraczającą milion dolarów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Obraz znaleziony na śmietniku sprzedano za mln dolarów!
(AFP)
ycipk-2y6zds

Obraz "Tres Personajes" (trzy postacie) znalazł nabywcę na aukcji w domu aukcyjnym Sotheby's za nieco ponad milion dolarów, nieznacznie przekraczając przewidywania organizatorów.

Za namalowanym w 1970 r. płótnem meksykańskiego artysty Rufino Tamayo (1899-1991) kryje się nieprawdopodobna historia. W 1987 r. obraz skradziono z magazynu w Houston, gdzie na czas przeprowadzki umieścił go pewien kolekcjoner. Dalsze losy obrazu nie są znane, aż do 2003 r., kiedy spacerująca ulicami Manhattanu Elizabeth Gibson znalazła przykuwające uwagę płótno na stercie śmieci. Kobieta postanowiła zabrać obraz do domu, nie była jednak początkowo świadoma jego wartości. W chwilę później - wspomina Gibson - przyjechała śmieciarka.

Z czasem znalazczyni poznała historię płótna i zwróciła je właścicielce - żonie kolekcjonera z Houston - za co otrzymała 15 tys. dolarów nagrody oraz nieokreśloną w doniesieniach agencyjnych część ceny z aukcji.

ycipk-2y6zds
Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2y6zds

ycipk-2y6zds
ycipk-2y6zds