"Obraz zaciemniony". Niepokojące doniesienia wywiadu ws. Ukrainy

Do końca roku Ukrainie grożą poważne straty terytorialne - wynika z ocen zachodnich służb wywiadowczych, do których dotarła gazeta "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung". "Ogólny obraz Ukrainy w wyniku przewagi militarnej Rosji jest obecnie zaciemniony" - czytamy.

"Obraz zaciemniony". Niepokojące doniesienia wywiadu ws. Ukrainy
"Obraz zaciemniony". Niepokojące doniesienia wywiadu ws. Ukrainy
Źródło zdjęć: © General Staff of the Armed Forces of Ukraine
Sara Bounaoui

25.05.2024 19:21

Analizy wywiadowcze nie przewidują, żeby Ukraina była w stanie odzyskać kontrolę nad sytuacją na froncie w najbliższym czasie, a przynajmniej nie do końca 2024 roku. Istnieje obawa, że Ukraina może doświadczyć jeszcze większych strat terytorialnych do końca roku, niż te, które miały miejsce od początku roku.

Niemieckie media, które dotarły do tych ocen, informują, że działania artyleryjskie prowadzone przez wojska rosyjskie były znacznie silniejsze niż te przeprowadzone przez siły ukraińskie. Rosjanie byli w stanie nie tylko zrekompensować swoje straty, ale nawet przewyższyć je.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Z drugiej strony, Kijów nie był w stanie zwerbować wystarczającej liczby nowych żołnierzy, aby zrekompensować straty i zbudować rezerwy. Nowe zasady mobilizacji zaczną wpływać na sytuację dopiero pod koniec lata, ponieważ nowo zwerbowani żołnierze muszą najpierw przejść odpowiednie szkolenie.

Przewidywane straty terytorialne Ukrainy są wynikiem obecnej defensywnej postawy sił ukraińskich i działań opóźniających związanych z tą postawą. Zgodnie z ocenami wywiadu, które dotarły do "FAS", Ukraina stara się oszczędzić zasoby ludzkie i obecnie kupuje czas, rezygnując z przestrzeni.

Kijów ma nadzieję, że zyska czas na mobilizację i odbudowę kompleksu wojskowo-przemysłowego.

Ukraina ma problemy z amunicją i bronią

Roderich Kiesewetter, poseł do Bundestagu z partii CDU i zastępca przewodniczącego parlamentarnej komisji kontroli służb wywiadowczych, potwierdził, że Ukraina ma problemy z amunicją i bronią. Jednocześnie ostrzegł przed rozpowszechnianiem pesymistycznego obrazu wojny, który mógłby sugerować, że sytuacja jest beznadziejna, a wsparcie wojskowe dla Ukrainy nie jest już potrzebne.

W rozmowie z "FAS", Kiesewetter podkreślił, że Ukraina nadal ma szansę na zwycięstwo, ale każde opóźnienie wsparcia ze strony Niemiec i innych krajów może sprawić, że będzie to trudniejsze i bardziej kosztowne.

Wybrane dla Ciebie