Trwa ładowanie...

Obraz Fangora z rekordem na polskim rynku sztuki. Prawie 5 mln za dzieło

Podczas czwartkowej aukcji DESY Unicum padł nowy rekord na polskim rynku sztuki. Pracę "M 39" Wojciecha Fangora uzyskała kwotę 4 mln. 720 tys.

Obraz Fangora z rekordem na polskim rynku sztuki. Prawie 5 mln za dziełoŹródło: Twitter, fot: @adman_ciss
d9liciv
d9liciv

Przed aukcją kwotę obrazu "M 39" Wojciecha Fangora wyszacowano na 2 miliony złotych. Praca wystawiona na aukcji "Sztuka Współczesna. Op-Art i abstrakcja geometryczna" osiągnęła ostateczną cenę 4 mln 720 tys. zł.

"To była niewątpliwie aukcja światowej klasy, taka, której nie powstydziłyby się najlepsze zachodnie domy aukcyjne. Nigdy jeszcze w Polsce nie sprzedano w ciągu niecałych dwóch godzin prac o łącznej wartości 20,8 mln złotych. Do tej pory nie zdarzyła się w Polsce licytacja, na której tak duża liczba dzieł zostałaby sprzedana powyżej miliona złotych" – powiedział Juliusz Windorbski, prezes Domu Aukcyjnego DESA Unicum, cytowany przez PAP.

Praca Fangora "M 39" ma ciekawą historię. Artysta stworzył tylko kilka płócien, na których wykorzystał motyw rozety. Namalowane w 1969 roku "M39" powstało specjalnie na indywidualną wystawę artysty w prestiżowym nowojorskim Guggenheim Museum.

Dodatkowo podczas czwartkowej aukcji DESY Unicum wylicytowano "Detail 2890944 - 2910059" Romana Opałki. Praca jest częścią jednego z najsłynniejszych w historii współczesnej cykli. Artysta rozpoczął tworzenie serii prac złożonych z kolejnych liczb w 1965 roku i kontynuował je do śmierci w 2011 roku. Prace tego malarza wielokrotnie biły rekordy sprzedaży, tym razem jednak wybitny konceptualista został pokonany przez Fangora – mistrza op-artu – komentowali organizatorzy aukcji, podaje PAP.

d9liciv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9liciv
Więcej tematów