Trwa ładowanie...

Wybuchy w Doniecku. Są pierwsze nagrania [RELACJA NA ŻYWO]

Sobota to 157. dzień wojny w Ukrainie. Noc w Doniecku rozpoczyna się bardzo niespokojnie. Są doniesienia o wybuchach w mieście, na nagraniach zamieszczonych w sieci słychać odgłosy eksplozji. Świadkowie informują też o minach przeciwpiechotnych na ulicach, które mieli rozrzucić Rosjanie. W najnowszym przemówieniu prezydent Zełenski potwierdził też informacje o obowiązkowej ewakuacji z obwodu. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Niespokojnie w DonieckuNiespokojnie w DonieckuŹródło: Twitter
d1llov8
d1llov8


  • • - Sprawcami i wspólnikami tych zbrodni jest konkretnie państwo polskie,  bo to polskie drony kamikadze są stale używane do uderzania w Enerhodar.  Do uderzenia w elektrownię atomową używa się brytyjskiego sprzętu  wojskowego i oczywiście też USA są wspólnikami zbrodni i tego, co  terroryści Zełenskiego próbują osiągnąć w związku z elektrownią jądrową –  powiedział  samozwańczy szef administracji okupowanej części obwodu zaporoskiego Rogow w swoim propagandowym wystąpieniu na antenie rosyjskiej telewizji. 

  • • Armia Ukrainy nasila ataki na siły rosyjskie w obwodzie chersońskim i może szykować się do dużej kontrofensywy, by odbić ten region. Na okupowanym terenie, na tyłach wroga, pracuje natomiast sieć agentów i informatorów związanych z ruchem oporu. To ukraińska "armia cieni" - pisze BBC. 

  • • - Mamy wystarczające dowody na to, że była to zaplanowana zbrodnia - powiedział w piątek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odnosząc się do śmierci kilkudziesięciu ukraińskich jeńców wojennych w "obozie filtracyjnym" w Ołeniwce na terytorium samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej. 

  • •  Nocą na terenie używanych przez rosyjską armię magazynów w okupowanym  mieście Nowa Kachowka - w obwodzie chersońskim, doszło do kilku silnych eksplozji. Do sieci trafiły nagrania, na których widać jeden z wybuchów. Wedle doniesień mieszkańców, w magazynach składowano amunicję. 


Trwa łączenie
23:34, 30.07.2022

Na nagraniach z Doniecka widać rosyjskie czołgi, które zajęły się rozmieszczaniem min na ulicach:

23:26, 30.07.2022

Wołodymyr Zełenski potwierdził tym samym wcześniejsze słowa wicepremier i minister ds. reintegracji terenów okupowanych Iryny Wereszczuk. Zapowiedziała ona obowiązkową ewakuacja nieokupowanych przez Rosję terenów obwodu donieckiego przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.

23:24, 30.07.2022

W najnowszym przemówieniu prezydent Ukrainy wezwał osoby zamieszkujące obwód doniecki do opuszczenia tego regionu. Podkreślił, że władze państwowe wszystko w tym celu zorganizują. 

- W Donbasie są setki tysięcy ludzi, dziesiątki tysięcy dzieci, wielu odmawia wyjazdu. Ale to naprawdę trzeba zrobić, ta decyzja i tak będzie musiała zostać podjęta, uwierzcie mi. Im więcej ludzi opuści obwód doniecki, tym mniej ludzi zdoła zabić armia rosyjska - podkreślił.

22:54, 30.07.2022

Według informacji przekazywanych przez świadków Rosjanie rozmieścili na ulicach Doniecka miny przeciwpiechotne.

22:48, 30.07.2022

Wybuchy w Doniecku. W sieci pojawiają się pierwsze nagrania:

22:35, 30.07.2022

Charakter zniszczeń więzienia z jeńcami wojennymi w Ołeniwce wskazuje na użycie rosyjskiej broni termobarycznej, a nie systemu HIMARS - przekazał międzynarodowy zespół wywiadowczy InformNapalm. Wcześniej Rosjanie oskarżyli Ukraińców, że to oni dokonali "prowokacji" przy pomocy HIMARS-ów.

21:53, 30.07.2022

Wojska rosyjskie zajęły stocznię w Chersoniu na południu Ukrainy – poinformował w sobotę na swojej stronie internetowej holding Smart Maritime Group, do którego należą stocznie w Chersoniu i Mikołajowie.

21:45, 30.07.2022

- Decyzja rządu o przymusowej ewakuacji z obwodu donieckiego jest w mocy, wszystko jest zorganizowane. Pełne wsparcie, pełna pomoc - zarówno logistyczna, jak i socjalna. Jedźcie, my pomożemy - dodał Zełenski. 

21:42, 30.07.2022

- Im więcej ludzi opuści obwód doniecki, tym mniej ludzi zabije Rosja - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w codziennym przemówieniu do Ukraińców. Wcześniej wicpermier Iryna Wereszczuk ogłosiła, że rząd zamierza przeprowadzić przymusową ewakuację obywateli z obwodu donieckiego. 21:19, 30.07.2022

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zatrzymała mieszkańca Mikołajowa, który przekazywał rosyjskim służbom specjalnym informacje o pozycjach wojsk Kijowa. Armia Putina mogła wykorzystać doniesienia zdrajcy do ataków rakietowych na obwód mikołajowski.

20:58, 30.07.2022

CNN dotarło do informacji, że Rosjanie kradną złoto z Sudanu. Przedstawiciele afrykańskiego kraju potwierdzili stacji, że w lutym na lotnisku w Chartumie doszło do incydentu, który ujawnił, że Moskwa wywozi najcenniejszy surowiec Sudanu.

20:43, 30.07.2022

Powrót ukraińskiego żołnierza do domu. "Oby wszyscy żołnierze wrócili do domu żywi i zdrowi! Jesteśmy dumni z każdego wojownika" - napisał oficer sił zbrojnych. 

20:40, 30.07.2022

Aktualna mapa alarmów powietrznych. 

alerts.in.ua
20:22, 30.07.2022

Eksplozje w Doniecku. 

20:17, 30.07.2022

W komunikacie podano też, że rosyjskie szturmy na innych kierunkach zakończyły się niepowodzeniem i zostały odparte przez siły ukraińskie. 

19:46, 30.07.2022

Wojska rosyjskie szturmowały Semyhirję z trzech kierunków. Według sztabu odniosły częściowe powodzenie i umocniły się w okolicach tej wsi.

19:35, 30.07.2022

Siły rosyjskie umocniły się w okolicy wsi Semyhirja w obwodzie donieckim, niedaleko granicy z obwodem ługańskim na wschodzie Ukrainy – poinformował w sobotę sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych na Facebooku.

19:27, 30.07.2022

Ministerstwo poinformowało też, że w ciągu niecałego miesiąca od uruchomienia programu napłynęły darowizny na samoloty bezzałogowe dla armii ukraińskiej wysokości 630 mln hrywien (prawie 17 mln euro).

Ukraina zawarła już opiewające na 260,5 mln hrywien (ok. 7 mln euro) umowy na zakup dronów Matrice, systemów naziemnych dla dronów-kamikadze Warmate oraz dronów zwiadowczych Fly Eye.

19:22, 30.07.2022

"Za kilka dni kompleksowy program 'Armia Dronów' będzie miał miesiąc. Już od następnego tygodnia nasi żołnierze zaczną dostawać potężne drony, które są kupowane w ramach projektu" – podkreślił resort.

Na razie operatorzy dronów są szkoleni w dwóch szkołach, ale wkrótce dołączy do nich 10 kolejnych placówek.

"W ramach programu żołnierze opanowują zasady kierowania dronami i maskowania, wykonują loty ćwiczebne i opracowują taktykę kierowania dronami" – podkreślił resort.

19:15, 30.07.2022

Już około 400 żołnierzy ukraińskich przeszło szkolenie na operatorów dronów w ramach projektu "Armia Dronów" – poinformowało w sobotę ministerstwo transformacji cyfrowej Ukrainy w komunikacie cytowanym przez Radio Swoboda. Drony stanowią ważną broń sił zbrojnych Ukrainy w walce z wojskami rosyjskimi.

19:06, 30.07.2022

Dodała, że mieszkaniec będzie mógł zrezygnować z ewakuacji, składając podpis pod oświadczeniem, że jest świadom zagrożenia i bierze na siebie odpowiedzialność za własne życie.

Następnym regionem, z którego zostanie przeprowadzona ewakuacja, może być obwód zaporoski, gdzie 65 proc. mieszkańców nie ma dostaw gazu - podaje Radio Swoboda. 

19:01, 30.07.2022

- W obwodzie donieckim brak jakichkolwiek dostaw gazu. Wszystkie gazociągi, jakie można było wyremontować, wyremontowano, ale niestety wróg wciąż od nowa niszczy wszystko, co pomogłoby ogrzać ludzi zimą. Jednym słowem – ciepła w obwodzie donieckim zimą nie będzie – poinformowała w sobotę wicepremier, minister ds. reintegracji terenów okupowanych Iryna Wereszczuk w telewizji. 

Podkreśliła, że w obwodzie donieckim pozostało 200-220 tys. osób, w tym 52 tys. dzieci, i nie można ich narażać na śmiertelne niebezpieczeństwo związane z brakiem ogrzewania i prądu zimą.

18:34, 30.07.2022

Władze Ukrainy zapowiedziały przymusową ewakuację okolicznych mieszkańców z obwodu donieckiego. Osoby, które nie będą chciały wyjechać, będą musiały podpisać pisemną zgodę.


18:24, 30.07.2022

"Już po kolejowym moście Antonowskim!" – napisano w komunikacie Centrum, podkreślając, że wokół Rosjan w Chersoniu "stopniowo zaciska się pętla okrążenia".

W piątek amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) podał, że ukraińskie wojska zaatakowały w środę po raz trzeci w ciągu 10 dni leżący w pobliżu drogowy most Antonowski i prawdopodobnie nie nadaje się on już do użytku. 25 lipca amerykański think tank Instytut Badań nad Wojną (ISW) przekazał, że Ukraińcy uszkodzili również dwa pozostałe mosty wiodące do Chersonia, co może utrudnić najeźdźcom dostarczanie sprzętu wojskowego do tego miasta.

Centrum Komunikacji Strategicznej Sił Zbrojnych Ukrainy
18:06, 30.07.2022

Kolejowy most Antonowski pod okupowanym przez siły rosyjskie Chersoniem na południu Ukrainy został zniszczony przez siły ukraińskie – poinformowało w sobotę Centrum Komunikacji Strategicznej Sił Zbrojnych Ukrainy na Telegramie.

17:55, 30.07.2022

Armia rosyjska zwiększa obecność sprzętu wojskowego na granicy z Ukrainą w pobliżu okupowanej części obwodu charkowskiego. Zostało to zarejestrowane przez satelitę Planet Labs. Na zdjęciach udostępnionych dziennikarzom "Schematy" (Radio Svoboda) widać, że część sprzętu jest przewożona koleją i wwożona do wsi Soboliwka w obwodzie biełgorodzkim w Rosji.Radio Svoboda

Źródło: PAP, Twitter, Facebook. Telegram, pravda.com.ua, TASS, BBC, Reuters, CNN

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1llov8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d1llov8
Więcej tematów